Kašalj je čest pratilac prehlada kod mališana. Zimi, uzrok kašlja su virusne respiratorne infekcije. Ali, ako se kašalj godinama javlja u proleće, traje duže od tri-četiri nedelje i nije praćen povišenom temperaturom, moguće je se radi o alergiji.
Primarijus dr Olika Drobnjak -Tomašek, internista alergolog, načelnik Odeljenja alergologije i imunologije KBC „Bežanijska kosa” kaže da suv kašalj kod male dece može da bude posledica hronične upale krajnika, sinusa ili ždrela, upale bronhija ili čak upale pluća. A u osnovi ovih upala često je alergija.
– Obično je u pitanju osetljivost na alergene spoljne sredine, tzv. inhalacione alergene, grinje iz prašine, poleni trave, korova, drveća, pljuvačka sa krzna mačke, psa – objašnjava dr Drobnjak-Tomašek. – Takođe, i alergija na različite vrste hrane i aditive u hrani, na neke lekove, ali i određeni problemi vezani za funkciju želuca, mogu biti uzrok kašlja.
Ako se ovi problemi ponavljaju, dete treba odvesti na kontrolu pedijatru pulmologu, odnosno alergologu. Pregled specijaliste za uho, grlo i nos je takođe važan za ispravno postavljanje dijagnoze.
– Od analiza je potrebno uraditi tzv. reaktante akutne faze zapaljenja iz krvi, zatim kompletnu krvnu sliku, bris ždrela i nosa. Ukoliko je uporna povišena temperatura, i čujan patološki nalaz na plućima, pedijatar će verovatno dati terapiju (lekove za smirenje kašlja, za ispiranje grla, kapi za nos, antibiotik i antipiretik)- precizira dr Drobnjak-Tomašek.
Kada se epizoda kašlja smiri, treba uraditi kožne testove na alergene. Kod deteta predškolskog uzrasta mogu se uraditi i merenja plućne funkcije, kao i rendgen snimak pluća i sinusa.
I DIM IRITIRA
Ako se potvrdi alergija, uvode se odgovarajući lekovi, najpre antihistaminici, ako je potrebno i bronhodilatatori, leukotrijenski antagonisti i kortikosteroidi. Treba proveriti da li je dete izloženo duvanskom dimu, drugom obliku aerozagađenja, vlazi, gljivicama i da li je u blizini drugog nosioca neke infekcije – navodi dr Drobnjak-Tomašek.
Komentari (0)