Naučnici tvrde da porast nivo hormona koji izaziva začetak bebe dovodi do promena hemijskih procesa u mozgu i do pojave prenatalnog depresivnog stanja.
Znaci po kojima buduće mame mogu prepoznati ovo oboljenje jeste povećana zabrinost i zamor, koje treba razlikovati od sličnih simptoma trudnoće.
- Sve trudnice se suočavaju sa ogromnim hormonskim promenama, neke su izuzetno osetljive na njih. Međutim, faktori rizika variraju od žene do žene, rekla je psiholog Alison Najts, dodajući da su većem riziku od prenatalne depresije izložene trudnice koje su ranije imale anksiozne i depresivne poremećaje, teške jutarnje mučnine, finansijske i poslovne probleme.
Poremećaj psihičke ravnoteže javljase nezavisno od toga da li je u pitanju prva ili ponovna trudnoća, ali se zato neplanirano začeće izdavaj kao značajan činilac koji dovodi do psihičkih problema žena.
Veoma je važno da se što više govori o simptomima prenatalne depresije kako bi ih trudnice prepoznale i obratile se na vreme lekaru. Ovo oboljenje ukoliko se ne leči, dovodi do smanjenja težine beba. Alarmatni su podaci koji pokazuju da postoji mnogo veća verovatnoća da žene imaju depresiju tokom trudnoće nego posle porođaja.
Priče žena koje su se suočavale sa prenatalnom depresijom svedoče o velikom strahu koje simptomi depresije izazivaju kod njih. Tudnice koje boluju od ove bolesti ne žele bebu, imaju osećaj da neće bii dovoljno dobre majke i nimalo se ne raduju dolasku bebe na svet. Zbog ovakvih osećanja, muči ih veliki osećaj krivice, jer ne znajući da je u pitanju bolest, a ne nedostatak njihove roditeljske želje, veliki broj se odlučuje na abortus, koji samo dodato pogoršava psihičko stanje.
Dvadesetpetogodišnja Ema Galager čekajući svoje treće dete preživljavala je pravu agoniju.
Nis sve trudnice vesele i lepo raspoložene
- Bila sam oduševljena kada sam zatrudnela treći put.Ali kako je trudnoća napredovala osećala sam veliku nervozu zbog dolasak još jedne bebe- ispričala je Ema.
Najveću pomoć pružila joj je dobrovoljna oragnizacija Home Start koja pruža praktičnu pomoć majkama sa najmanje jednim detetom. Razgovor sa njihovim volonterima olakšao je Emi da pobedi depresiju.
Tridesetosmogodišnja Eli iz Zapadnog Londona nije želela da potraži stručnu pomoć plašeći se da će joj zbog bolesti socijalni radnici oduzeti bebu nakon porođaja. A upravo je savet psihijatra ili psihologa veoma bitna za izlečenje.
Psiholog Alison ističe da veliku od velike koristi bolesnim ženama mogu biti grupe za podršku i sajtovi namenjeni diskusijam o trudničkim depresijama.
- Ponekad je samo važno da zante da niste sami, presudno je da trudnice potraže stručnu pomoć patronažnih sestara ili babica- zaključuje Najts.
Komentari (0)