Aerosolni raspršivači odgovorni su za stotine povreda oka svake godine, a najčešće su u pitanju deca, tvrde američki istraživači.
Oni svoje rezultate temelje na pacijentima koji su potražili pomoć na hitnoj te smatraju kako je stvarni broj pogođenih mališana, ali i odraslih, znatno veći u stvarnosti.
Gotovo svi proizvodi koje imamo u domaćinstvu predstavljaju opasnu metu za najmlađe: od nameštaja, pribora za jelo, do proizvoda za čišćenje ili ulepšavanje. Istraživači Univerziteta Brown koncentrisali su se na opasnosti koje sa sobom donose aerosolni raspršivači tako što su analizirali podatke iz stotinu hitnih odeljenja na koje su primljeni pacijenti zbog povreda oka.
Ustanovili su kako su deca do četvrte godine starosti najčešće “žrtve” (2830 poseta hitnoj). Kada se najmlađima dodaju deca i osobe do 18 godina koje su svoje oko povredile aerosolnim raspršivačem, dobije se količina koje predstavlja više od polovine analiziranih ispitanika koji su ovako povredili svoje oko.
U pravilu, mališani su sami sebe pošpricali sprejom u oči, iako je u nekim slučajevima bilo reč o bocama koje su same eksplodirale. Popis opasnih sprejeva predvode boja u spreju, lak za kosu, proizvodi za čišćenje doma i insekticidi.
Povrede oka uključivale su izraženu iritaciju, ranice i modrice na slepoočnici te opekotine od hemikalija. Istraživači su u vrlo malo slučajeva primetili povredu oka zbog “suzavca”, no poražavajuće je što je od tih nekoliko povređenih uvek bilo reč o detetu.
Aerosolne raspršivače (dezodoranse, lak za kosu…) držite podalje od dece, na nedostupnom mestu, najbolje u visokom ormariću.
Komentari (0)