Ovo je jedan od najvećih muzičkih festivala u regionu i već više od 15 godina ima poseban prostor posvećen mentalnom zdravlju posetilaca. U saradnji sa centrom Srce, Exit festival omogućava svim posetiocima, uključujući ljude koji uživaju u muzici, bendove i osoblje festivala, da posete Zonu za mentalno zdravlje i potraže podršku ukoliko je potrebna.
Foto: @lilit.je.svuda-96
Gde se nalazi zona za mentalno zdravlje?
Zona za mentalno zdravlje, koja je deo OPENS EXIT zone, smeštena je iznad Raggae Stage-a na Petrovaradinskoj tvrđavi u Novom Sadu i predstavlja jedinstvenu inicijativu – Sazvežđe podrške. Ova zona okuplja različite organizacije koje imaju za cilj da razgovaraju o mentalnom zdravlju i pruže podršku svakome ko oseti potrebu za razgovorom. Takođe, kroz zabavne i edukativne aktivnosti, ove organizacije nastoje da šire informacije o mentalnom zdravlju i smanje predrasude koje prate ovu temu.
Šta je cilj?
Svedoci smo sve većeg broja mladih posetilaca na Exit festivalu, ali i prisustva porodica sa decom, čak i u ranijim časovima. Upravo zato, Zona za mentalno zdravlje će biti otvorena od 19 časova do 00:30 časova posle ponoći i biće otvorena za sve uzraste. Cilj je da se posetiocima pruži mogućnost da dobiju informacije o mentalnom zdravlju i da potraže podršku ukoliko je potrebno, kao što su razgovori ili upućivanje drugim relevantnim službama.
Foto: Patrija
Iako se može činiti da je festival prostor isključivo za zabavu, svedoci smo događaja koji su nas pratili ove godine i koji su pokazali da mladi mogu biti žrtve ili čak počinioci masovnih ubistava. Zbog toga je važno da se ova tema razmatra na svim prostorima, uključujući i muzičke festivale poput Exita. Mladi dolaze na festival da se opuste i zabave, ali istovremeno mogu doživeti intenzivna i neprijatna osećanja. Ukoliko se suoče sa takvim situacijama, važno je da imaju prostor u kojem mogu da razgovaraju i informišu se.
”Exit festival se ne samo fokusira na pružanje izuzetnih muzičkih doživljaja, već i na dobrobit i mentalno zdravlje naših posetilaca. Kroz saradnju sa centrom Srce želimo da stvorimo prostor u kojem će posetioci moći da se obrate stručnjacima za mentalno zdravlje i da razgovaraju o svojim izazovima. Takođe, želimo da podignemo svest o mentalnom zdravlju i suzbijemo predrasude koje ga prate ”izjavila je Slavica Ranisavljev Kovačev, saradnica OPENS-a na programu mentalnog zdravlja.
Jedan od problema mladih su porodični odnosi
U razgovoru za roditeljski portal Bebac Kovačev je istakla da mladost donosi različite razvojne krize i izazove. Neki mladi prolaze kroz njih brzo i bez većih problema, dok drugi imaju poteškoće u suočavanju sa tim izazovima. Najčešći problemi koji se javljaju u ovoj populaciji su vezani za porodične odnose, partnerske odnose, anksioznost i panične napade, bolesti zavisnosti i egzistencijalne probleme.
Kreativne radionice i interakcija sa stručnjacima
- Infopolis – Savetovalište za mlade 15 – 30 godina – kontakt: [email protected]
- Novosadski humanitarni centar (NSHC) -Psihološko savetovalište za mlade – kontakt: 021/422-969 i 063/694-677; [email protected]
- SOS Ženski centar
Nudimo usluge:
Psihološko savetovalište – za žene sa iskustvom nasilja
Omladinsko savetovalište – za mlade oba pola od 15 do 30 godina
Sos telefonska linija: 021/422-740
Mejl: [email protected]
- AktivNS
Psihološko savetovalište za žrtve saobraćajnih nezgoda, kao i porodicama i prijateljima žrtava
Kontakt: [email protected]
- Patrija
Osnaživanje i pružanje podrške ljudima sa psihosocijalnim teškoćama kontakt:
+381 63 1466791; [email protected]
- „IZAĐI” - Usluge besplatne psihoterapijske podrške LGBT+ osobama i članovima njihovih porodica; Kontak: zakazivanje na mejlu [email protected]
- Centar Srce - Centar za pružanje emotivne podrške osobama u krizi i prevenciju suicida; kontakt:
Besplatan broj 0800 300 303 (svakog dana od 14h do 23h)
Podrška putem mejla [email protected]
Podrška putem četa na centarsrce.org
- Mental Hub - Psihosocijalna podrška, rane intervencije, kreiranje kulturno-edukativnih sadržaja i edukacija drugih o mladim osobama sa psihosocijalnim teškoćama;
Kontakt: 064 451 33 38; [email protected]
Komentari (0)