Šta se smatra normalnim krvarenjem nakon porođaja, a šta ne?
U prvim danima nakon prođaja, vaše krvarenje će biti jarko crveno, verovatno praćeno manjim ugrušcima. Savetuje se da nosite mrežaste uloške u početku, a nakon nekog vremena ćete svakako moći da pređete na standardne.
Normalno je da osetite nalet krvi kada ustanete iz ležećeg položaja zbog oblika vagine koji kao takav sakuplja krv dok ležite, da bi je otpustila kada se nađete u vertikalnom položaju.
Posle nekih 10-15 dana od porođaja količina krvarenja bi trebala da se smanji, taman toliko da možete da pređete na redovne uloške, pa čak i dnevne. Neke žene krvare obilnije i do 6 nedelja nakon porođaja i takvo stanje se mora redovno kontrolisati od strane lekara.
Izuzetno obilno krvarenje odmah nakon porođaja ili u bilo kom trenutku tokom 12 pratećih nedelja može ozbiljno ugroziti vaše zdravlje ukoliko se ne adresira adekvatno i na vreme. Obilno krvarenje može da izazove nagli pad krvnog pritiska, što utiče na protok krvi do vitalnih organa. Ukoliko organi nisu dovoljno snabdeveni krvlju i kiseonikom, organizam upada u stanje šoka, što može čak dovesti do smrti. Iz tog razloga, ukoliko dođe do obilnog krvarenja, važno je potražiti hitnu medicinsku pomoć istog trenutka.
Foto: Shutterstock
Infekcije se mogu desiti nakon porođaja usled zaostalih ostataka placente ili korišćenja nedovoljno sterilne opreme pri zašivanju epiziotomije, na primer. Neko opšte pravilo je da pomno pratite krvarenje nakon porođaja kako biste na vreme odreagovali ukoliko primetite neke simptome i nelagodnosti.
Obratite se vašem lekaru u što kraćem roku ukoliko se jave neki od navedenih simptoma:
- Naglo, izuzetno obilno krvarenje
- Drhtavica praćena temperaturom
- Krv neprijatnog, oštrog mirisa
- Jaki, probadajući bolovi u predelu donjeg stomaka
Hronologija krvarenja nakon porođaja
Krvarenje nakon porođaja u proseku traje oko 20 – 40 dana. Neke žene krvare i duže od navedenog, što takođe ne mora da bude razlog za brigu. Isprva, krvarenje biva obilno i u nijansama koje variraju od jarko crvene do braonkaste, potom postaje sve svetlije i oskudnije do samog prestanka. Pratite krvarenje uz pomoć navedenog:
Dan 1
Rizici pre porođaja
- Prethodni odlivi nakon porođaja
- BMI (indeks telesne mase) preko 35 tj. gojaznost trudnice
- Višeplodna trudnoća (blizanci, trojke, četvorke)
- Nisko postavljena placenta – placenta previa
- Abrupcija placente (pucanje posteljice)
- Visok krvni pritisak ili preeklampsija
- Anemija
- Problemi sa koagulacijom krvi
- Uzimanje lekova za razređivanje krvi
- Miomi, polipi i druge izrasline u materici
Rizici tokom porođaja
- Carski rez
- Indukovan porođaj
- Epiziotomija
- Porođaj uz pomoć vakuma ili forcepsa
- Trajanje porođaja više od 12 sati
- Krupna beba (preko 4kg)
- Prva trudnoća i starost majke preko 40 godina
- Visoka temperatura tokom porođaja
- Totalna anestezija
Komentari (0)