Verovatno ste već dosta stvari čuli i pročitali o ​​epiziotomiji, ako i da se na našem podnevlju često izvodi. Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije ovaj zahat ne bi trebalo da bude češći od 10% kad je vaginalni porođaj u pitanju.
Foto: Freepik
Ona nije prijatna, ali niko ne garantuje da tokom vaginalnog porođaja neće doći do vaginalnog cepanja. I sigurno se pitate da li je lakše oporaviti se nakon epiziotomije ili prirodnog cepanja tokom porođaja.
Epiziotomija vs. prirodno cepanje
Istraživanja su pokazala da se mame lakše oporavljaju bez epiziotomije, kao i da imaju manji rizik od infekcije, gubitka krvi, perinealnog bola i inkontinencije, kao i epiziotomija teže i sporije zarasta.
Čak kada se radi epiziotomija postoji veća verovatnoća od spontanih cepanja međice trećeg ili četvrtog stepena, gde cepanje prolazi do rektuma, piše sajt Whattoexpect.
Foto: Freepik
U svetu su babice i lekari prestali rutinski da prave rez jer su ih istraživanja razuverila u mišljenju da epiziotomija štiti žene od spontanih cepanja. Pojedini lekari i danas rade epiziotomiju, jer se misle da novorođenče prolazi kroz traumu tokom porođaja.
Međutim, istraživanja su pobila ovu teoriju, pokazujući da i majke i novorođenčad prolaze bolje ako se epiziotomije ne uradi. Nakon što je Američki koledž opstetričara i ginekologa (ACOG) pre dvadeset godina preporučio izbegavanje rutinske upotrebe epiziotomije, stopa porođaja sa epiziotomijom opala je za više od 20 odsto u prethodnoj deceniji.
Dakle, prema svim istraživanjima mama će se lakše oporaviti nakon prirodnog cepanja ako do njega dođe. Ukoliko želite da tokom porođaja ne dođe do cepanja možete raditi masažu međice.
Komentari (0)