Novo istraživanje američkih naučnika pokazalo je da veće količine kofeina konzumirane tokom trudnoće mogu da utiču na manje promene u strukturi mozga deteta i rezultiraju problemima u njihovom ponašanju kasnije u životu.
Naučnici sa Instituta za neuronauku „Del Monte” Medicinskog centra Univerziteta u Ročesteru (URMC) analizirali su na hiljade podataka zasnovanih na ranijim pregledima mozga dece uzrasta od devet i deset godina i otkrili su manje promene u strukturi mozga kod dece koja su bila izložena kofeinu „in utero”, piše portal Science Daily.
Foto: Freepik
U ovom velikom istraživanju razvoja mozga, kojim je obuhvaćeno 9.000 dece, naučnici su istraživali brojne faktore koji mogu da utiču na njihov biološki i bihevioralni razvoj.
Prikupljene podatke i procene 27 kritičnih promena na mozgu, kao rezultata magnetne rezonance, povezali su sa psihopatologijom i kognitivnim merama.
Manji problemi u ponašanju, problemi sa koncentracijom i pažnjom, kao i hiperaktivnost, simptomi su koje su istraživači primetili kod dece obuhvaćene studijom, rekao je dr Zekeri Kristensen, koji je vodio studije čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu „Neuropharmacology”.
– Radi se o svojevrsnim manjim posledicama koje ne prozrokuju nikakve psihijatrijske poremećaje, ali ipak utiču na minimalne ali uočljive probleme u ponašanju, koje bi trebalo da nas nateraju da razmotrimo dugoročne posledice unosa kofeina u organizam tokom trudnoće – rekao je dr Džon Foks, direktor Instituta za neuronauku „Del Monte” i načelnik odeljenja za kognitivni razvoj mozga adolescenata na Univerzitetu u Ročesteru.
– Mislim da će ishod naše studije biti preporuka trudnicama da konzumiranje kofeina u trudnoći verovatno i nije tako dobra ideja – dodao je.
Foto: Freepik
Analizirajući snimke mozga više od 9.000 dece uzrasta od devet i deset godina naučnici su otkrili jasne promene u načinu na koji su tragovi bele mase, koja svojim volumenom čini otprilike polovinu mozga i služi kao komunikacijska mreža, organizovani kod dece čije su majke prijavile da su konzumirale kofein tokom trudnoće.
– Važno je istaći da je ovo retrospektivna studija i da se naši podaci zasnivaju na odgovorima majki koje su se sećale koliko su kofeina unosile u organizam dok su bile trudne – rekao je dr Foks.
I prethodne studije pokazale su da kofein može negativno da utiče na trudnoću. Takođe je poznato da fetus ne poseduje enzim potreban za razgradnju kofeina, kada on prolazi kroz placentu, a nova studija upućuje na to da bi kofein mogao da ostaviti trajan uticaj i na njegov neurorazvoj.
– Aktuelne kliničke smernice upućuju na to da je važno ograničiti unos kofeina tokom trudnoće, a to znači ne više od dve normalne šoljice kafe dnevno, što je oko 200 mg kofeina – rekao je dr Kristensen.
– Dugoročno se nadamo da ćemo razviti bolje smernice koje će biti korisne budućim majkama, a u međuvremenu im savetujemo da se obrate svom lekaru u slučaju bilo kakvih nejasnoća.
Izvor: N1 info
Komentari (0)