Darko Šapić ima 48 godina, nastavnik je fizičke kulture i atletski trener. Ima i dvoje maloletne dece. Ustaje svako jutro pre sedam sati, odvozi decu u školu, a onda odlazi u svoju, gde brine o desetinama druge dece.
– Pre podne sam u školi, posle podne na treningu, a slobodno vreme mi počinje posle 18 časova. Nedelja je dan koji posvećujem u potpunosti porodici – kaže on, odgovarajući na pitanje koliko ima vremena za svoju decu.
Darko se, međutim, ne uklapa u većinski profil očeva u Srbiji. Prema istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, očevi dnevno sa decom provedu u proseku – 11 minuta.
Foto: Freepik
– Srbiju još karakteriše dominantno patrijarhalni kulturni obrazac, što znači da se muškarci u maloj meri bave kućnim poslovima – kaže za BBC Dragan Stanojević, docent na Katedri za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, i odatke: – Slična je situacija i sa učestvovanjem u aktivnostima oko dece, posebno dok su ona mala.
U njegovom doktorskom radu „Novo očinstvo u Srbiji” piše da je tek svaki dvadeseti otac u našoj zemlji kompletno uključen u roditeljstvo.
Osim toga, prema pisanju BBC-ja, istraživanja Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta kontinuirano pokazuju da postoji značajna rodna asimetrija u privatnoj sferi, među kojima je i roditeljstvo, objašnjava sociolog Stanojević.
– Poslednje istraživanje Instituta pokazuje da su muškarci minimalno uključeni u kućne obaveze (spremanje obroka, čišćenje, peglanje, pranje posuđa), odnosno da većinu svih tih poslova obavljaju žene – kaže on.
– U čišćenju, spremanju, prepovijanju, oblačenju deteta je veoma mali broj očeva uključen, dok je nešto veće učešće u aktivnostima poput izvođenja u park, igranja i stavljanje dece u krevet.
Foto: Freepik
Čak i onda kada su uključeni, kaže sociolog, najčešće se radi „o aktivnostima u koje spadaju igra i interakcija sa decom, a manje svakodnevne obaveze održavanja i nege”.
Jasmina Mihnjak, urednica našeg portala Bebac.com, kaže za BBC da je za veće uključivanje očeva u dečje odrastanje presudno upravo to da oni dobiju mogućnost da više vremena budu sa bebom – na samom početku.
– Treba imati u vidu da očevi dobijaju samo pet dana slobodno u Srbiji, kada im se rodi dete, što je premalo – kaže Mihnjak za BBC na srpskom.
– Iako tate imaju pravo da posle tri meseca uzmu porodiljsko umesto mame, jako mali broj njih se na to odlučuje, delom i zato što mame žele da ostanu sa detetom kod kuće zbog dojenja, ali i zato što muškarci imaju prosečno veću platu od žena pa se to porodici manje isplati. Onda dobijamo odnos da je mama sa detetom godinu dana i to najtežih godinu dana, a tata – pet prvih, eventualno 20 ako uzme odmor uz to.
Kompletan tekst možete pročitati klikom na link BBC News na srpkom >>
Komentari (0)