Brojna istraživanja koja su sprovedena od početka pandemije korona virusa i danas ne mogu precizno da daju informacije o tome da li se putem majčinog mleka prenosi virus sa majke na bebu. Ono što sada o virusu znamo ukazuje svakako na mogućnost prenosa virusa kapljičnim putem. Ipak, na osnovu dosadašnjih i dostupnih studija o koronavirusu, SZO i druge brojne organizacije, preporučuju da se majke ohrabre da doje svoje bebe, čak i u slučaju da je mama pozitivna na koronavirus, uz obavezno sprovođenje svih potrebnih mera opreza. Sa ovom preporukom saglasni su i naši lekari ali je polemiku u javnosti izazvala pogrešno protumačena izjava direktora Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj prof. dr Aleksandra Stefanovića, da je u ovoj ustanovi zabranjeno dojenje porodiljama koje imaju kovid infekciju.
Kako za “Blic” ističe prof. dr Stefanović, dojenje ne samo da nije zabranjeno, već je i preporučljivo, uz uslov da kliničko stanje majke to dozvoljava i da su obezbeđeni neophodni epidemiološki uslovi.
Foto: Freepik
Prema pisanju Blica, epidemiolog Predrag Kon podržao je stav da zaražene porodilje mogu da doje svoje bebe, uz napomenu da koriste zaštitu kako ne bi došlo do prenošenja virusa respiratornim putem na bebe.
O tome kakva je situacija u našim porodilištima kada je dojenje u pitanju, a u situaciji kada je mama pozitivna na koronavirus, razgovarali smo sa dr Milicom Vušurović, neonatologom iz porodilišta KBC „Dr Dragiša Mišović”.
Dr Vušurović smatra da je važno podržati dojenje, bez obzira na epidemiju koronavirusa, ali da se treba prilagoditi uslovima koje imamo i pre svega voditi računa o zaštiti zdravlja mame i tek rođene bebe.
Da li mame pozitivne na korona virus doje bebe u porodilištu?
– Da bi mama koja je pozitivna na koronavirus dojila svoju bebu, potrebno je da se ispuni nekoliko važnih uslova. Nakon porođaja, ukoliko beba boravi pored mame, potrebno je da je beba u izoleti, odnosno inkubatoru, kako bi beba prostorno bila odvojena od majke, čime bi se sprečilo da virus kapljično pređe sa mame na bebu. Takođe je neophodno da se strogo kontrolišu svi uslovi, što zahteva dodatno angažovanje osoblja i uslove koje, nažalost, u našim porodilištima nemamo – objašnjava dr Vušurović, navodeći razloge zbog kojih se mame u našim uslovima ipak razdvajaju nakon porođaja.
Uslovi koji treba da se ispuni da bi kovid pozitivna mama dojila bebu u porodilištu:
– Beba je sa mamom u sobi, ali je prostorno izolovana u izoleti – inkubatoru
– Mama obavezno nosi masku; preporučuje se N95 maska.
– Medicinsko osoblje pomaže mami da stavi bebu na dojku, što zahteva gotovo konstantno prisustvo medicinske sestre uz svaku majku.
– Pre dojenja i prilikom svakog uzimanja deteta obavezna je dobra dezinfekcija ruku i delova tela koji dolaze u kontakt sa bebom.
Foto: Shutterstock
80% kovid pozitivnih mama neometano doje svoje bebe nakon izlaska iz porodilišta
Doktorka objašnjava i kakva je procedura u KBC „Dr Dragiša Mišović”, ali i u osalim našim porodilištima, kada su u pitanju majke pozitivne na koronavirus.
Foto: Freepik
Dojenje zavisi od opšteg stanja majke i bebe
Naša sagovornica svedoči o tome da su simptomi koronavirusa u velikom broju slučajeva blagi kod trudnica i tek porođenih mama, dok se izuzetno retko dešava da se zarazi i beba. U slučaju da se i beba zarazi, uglavnom se ispoljava veoma blaga klinička slika kod novorođeneta.
Smernice jasne ali primena otežana zbog uslova u porodilištima
Međutim, prema rečima specijalista pedijatrije i neonatologije u GAK “Narodni Front” prim. dr Ljiljana Stanković u našim uslovima otežana je primena tih smernica.
Foto: Shutterstock
I ako je se velika polemika pojavila u javnosti, dr Vušurović kaže da majke razumeju uslove boravka u porodilištu, posebno ako su i pre porođaja upoznate sa tim da će ukoliko su pozitivne na korona virus biti na kratko razdvojene od svojih beba.
Komentari (0)