Majčino mleko je sigurno, i ukoliko je majka zaražena kovidom-19, virus se dojenjem neće preneti na bebu, pokazalo je istraživanje odeljenja za neonatologiju Univerziteta u Torinu.
– Mikrobiološke analize su pokazale da se koronavirus ne prenosi sa majke na bebu, što je veoma važno – kaže profesor David Lembo, koji je rukovodio istraživanjem.
Foto: Freepik
On je naveo da se već nekoliko godina ispituje antiviralno dejstvo majčinog mleka i dodao da su sada otkrivene nove komponente koje mogu novorođenče da štite od viroznih infekcija.
– Iz toga razloga, izuzev u posebnim slučajevima, savetujemo majkama da doje svoje dete, jer je to jedan od važnih izvora zdravlja i jačanja imuniteta za bebu – kaže Lembo.
Rezulati istraživanja su objavljeni u internacionalnom naučnom časopisu „Granice u pedijatriji” (Frontiers in Pediatrics) i dodatno potvrđuju preporuke Svetske zdravstvene organizacije (OMS) da čak i majke koje su zaražene koronavirusom mogu i treba da nastave sa dojenjem svoje bebe, uz poštovanje higijenskih mera zaštite, kao što je nošenje zaštitne maske, pranje ruku, čišćenje i dezinfekcija površina i predmeta koje se koriste.
Majčino mleko i šiti od koronavirusa
Majčino mleko može zaštititi bebe od infekcije koronavirusom, pokazala je najnovija studija sprovedena u Kini. Kineski istraživači otkrili su da dojenje sprečava virus da se razmnoži u ćelijama, čak i ako dete nema antitela.
Kako prenosi „Dejli mejl”, majčino mleko pokazalo se da još efikasnijim od mleka drugih životinja, poput koza i krava.
Tim stručnjaka sa Univerziteta za hemijsku tehnologiju u Pekingu podržao je preporuku Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da majke nastave da doje svoje bebe bez obzira na to da li sumnjaju ili zaista imaju kovid-19.
Tokom studije analizirani su efekti na ćelije majčinog mleka, koje je prikupljeno 2017. godine – pre pandemije.
Zdrave ćelije su bile ubačene u majčino mleko, a zatim su bile izložene virusu. Zanimljivo je da se virus nije vezao za većinu ćelija, niti je ušao u njih. Pored toga, ako je ušao u ćelije, virus nije mogao da se umnoži. To sugeriše da majčino mleko može da blokira koronavirus, kao i druge viruse poput norovirusa i bakterija, objašnjava „Dejli mejl”.
Da li bebe dojenjem mogu da dobiju kovid-19?
U prethodnoj studiji, isti istraživački tim otkrio je da protein surutke blokira virus. Ovo je takođe zaključeno kada su testirali mleko drugih životinja, uključujući krave i koze. Međutim, surutka životinja potisnula je virusne sojeve za oko 70 procenata, dok je ljudska to učinila sa skoro 100 procenata.
Univerzitet „Vašington” pokrenuo je istraživanje da bi se utvrdio da li bebe dojenjem mogu da dobiju kovid-19.
O ovoj temi je do sada bilo naučnih radova, ali su rezultati bili pomešani. Neke studije nisu pronašle virus u majčinom mleku, dok su druge otkrile virusnu RNK u samo određenim uzorcima mleka.
Najmanje dve studije, jedna iz Kine i druga iz SAD, nisu pronašle dokaze o prisustvu SARS-CoV-2 u majčinom mleku. Izveštaj SZO, ipak, otkrio je da je od 46 uzoraka majčinog mleka sa virusom 43 bilo negativno, dok su tri bila pozitivna. Međutim, stručnjaci tvrde da čak i ako se virus pronađe u majčinom mleku, to ne znači da je zarazan ili da se može preneti na bebu.
Komentari (0)