U mnogim filmovima i serijama kojima smo izloženi prikazuju se porođaji i to na vrlo sličan način i često vrlo različit od realnosti. Niko nije imun na scene kojima je bio izložen mnogo puta, pa nam kada razmišljamo o porođaju koji još nismo doživeli to izgleda približno tako.
Foto: Youtube
Trudnica je odjednom osetila jake bolove, vodenjak joj je pukao (često u javnosti) i zove svog preplašenog zbunjenog muža da je hitno vozi u porodilište jer ona se upravo porađa. U bolnici vrišti nekoliko sekundi ili minuta i beba je rođena.
Po čemu se porođaj na filmu razlikuje od onoga u realnosti?
# Vodenjak puca u javnosti, najčešće u supermarketu
Ne samo što je vodenjak pukao, nego je i količina tečnosti veoma obilna i žena se nalazi u veoma intimnoj, neprijatnoj i često komičnoj situaciji.
U realnosti samo 10 – 15% žena iskusi da im vodenjak pukne na samom početku porođaja. Ako se to i desi najčešće se dešava tokom noći ili u rano jutro. Osim toga, količina tečnosti je mnogo manja nego što se prikazuje u filmova. Naravno, ima izuzetaka i nije nemoguće da se baš zadesite na javnom mestu, ali su šanse za to veoma male.
Foto: Freepik
# Porođaj je veoma bolan od samog početka
Na filmu, već nakon prve kontrakcije žena proživljava najveći bol ikada. Zatim porođaj traje veoma kratko, a ona vrišti sve vreme bez pauze i odmora i stiče se utisak da kontrakcije traju bez prestanka.
U realnosti kontrakcije vremenom postaju jače i tek tokom aktivnog porođaja dobijaju veoma jak intenzitet. Osim toga, luči se hormon endorfin koji pomaže telu da se odbrani od bola, i olakšava i pauze između kontrakcija.
# Posle prve kontrakcije, trudnica juri do bolnice jer beba samo što se nije porodila
U filmskim scenama nakon puknutog vodenjaka, prvih nepodnošljivih bolova, trudnica zajedno sa prijateljima, familijom i suprugom užurbano ide ka porodilištu da bi u roku od 5 minuta beba već ugledala svetlost dana.
U realnosti trudnice dobijaju sasvim suprotne savete lekara. Ostanite što duže kod kuće, opustite se i prođite kroz veći deo kontrakcija u svom prirodnom okruženju.
Kada dođete u porodilište, zbog promene sredine i nove situacije, nivo hormona adrenalina se povećava i trenutno sputava da se kontrakcije odvijaju svojim tokom. Najčešće nakon dolaska u porodilište one se privremeno usporavaju pa zatim nastavljaju svojim tempom. Saveti lekara su da krenete u porodilište kada je razlika između kontrakcija 5 minuta, a često i manje.
Foto: Freepik
# Žena viče na supruga i okrivljuje ga za bolove koje ima
Filmski prikazano, nakon prve kontrakcije žena potpuno gubi fokus, postaje veoma uznemirena i čak ljuta zbog bola koji proživljava. Neretko viče na svog muža i osoblje sa kojim se susretne, sve vreme traži lekove protiv bolova. Suprug pomirljivo ćuti i trpi optužbe kako je ovo sve njegova krivica. Ovako je bar prikazano u većini komedija na koje nailazimo.
U stvarnosti žene su ohrabrene da njihovi partneri budu pored njih kao najveća podrška. U nekim slučajevima budu prisutni samo kod kuće, a u sve većem broju i tokom celog porođaja. U svakom slučaju, većina odnosa među partnera tokom porođaja ne liči ni malo na ono što najčešće gledamo u filmovima.
A nakon što smo pogledali pregršt filmova sa sličnim prikazima porođaja teško je ali ne i nemoguće da svoj porođaj zamislimo kao drugačije iskustvo, u kojem neće biti potrebe za žurbom, velike tenzije ili konflikata sa najbližima.
Porođaj će svakako biti i oblikovan vašim očekivanjima, pa se pobrinite da ona budu pozitivna.
A nakon što jednom prođete kroz ovo iskustvo, holivudske scene ćete gledati sasvim drugim očima.
Komentari (0)