Shodno smanjenju broja zaraženih virusom COVID-19 kao i mnogobrojnim zahtevima parova sa teritorije Srbije da se procedure biomedicinski potpomognute oplodnje nastave – Udruženje Šansa za roditeljstvo uputilo je zvaničan Zahtev svim relevantnim institucijama za nastavak rada komisija za VTO kao i nastavak rada klinika za vantelesnu oplodnju iz plana mreže. Zahtev se odnosi na procese koje je RFZO obustavio a koji se finansiraju iz sredstava RFZO-a.
,,Veliki broj parova iščekuje svoju šansu za roditeljstvo i vreme može biti ključan faktor. Odlaganje utiče kako na neka medicinska stanja, tako i na psihifizičko zdravlje svih parova koji se bore s problemom neplodnosti. Procedure vantelesne oplodnje su već jednom bile obustavljene, ovo je sada već drugo odlaganje (obustavljanje). Udruženje Šansa za roditeljstvo podržavalo je do sada svaku odluku Ministarstva zdravlja, RFZO-a i Republičke stručne komisije u vezi sa odlaganjem i obustavljanjem procesa, ipak sada smatramo da je vreme da se započne sa radom”, rekla je Sandra Jovanović, predsednica Udruženja Šansa za roditeljstvo.
Takođe, naglasila je i sledeće: Svakodnevno smo u kominikaciji s parovima koji pozivaju nacionalni besplatan broj za vantelesnu oplodnju 0800 333 030 u okviru Centra za vantelesnu oplodnju i smatramo da je ova borba s neplodnošću sama po sebi neizvesna i teška. Kada na to dodate i trenutnu situaciju sa koronom zaista je teško. Ova odlaganja i obustavljanja donela si nesigurnost i dodatnu psihološku nestabilnost. Žene koje su blizu starosne granice od 43 godine moraju dobiti svoju šansu jer nije njihova krivica i ovo obustavljanje. Dovoljno je krivice koja se oseća u samom lečenju” – izjavila je Sandra Jovanović, predsednica Udruženja Šansa za roditeljstvo.
Najveći broj zemalja nastavio je sa izvođenjem postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje uprkos stalno prisutnoj opasnosti od zaražavanja virusom Sars-Covid-19 još u maju, ali uz obavezne mere opreza. U zajedničkom obraćanju najveća svetska udruženja koja se bave humanom reprodukcijom saglasna u sledećem:
„Reprodukcija je osnovno ljudsko pravo koje ne zavisi od rase, pola, seksualne orijentacije ili zemlje porekla. Neplodnost je slabljenje reproduktivne sposobnosti; to je ozbiljna bolest koja pogađa 8-12% parova reproduktivne dobi i šteti fizičkom i mentalnom stanju. Neplodnost je vremenski osetljiva, a prognoza se pogoršava sa godinama. Iako ne postoji lek za većinu uzroka, bolest se najčešće leči i većina pacijenata, koji traže lečenje,i oni na kraju postanu roditelji”. (ESHRE, ARSM, IFFS).
Stoga se nadamo, u ime svih parova s teritorije Republike Srbije koji se suočavaju s problemom neplodnosti i koji moraju da uz pomoć potpomognutih tehnologija dođu do potomstva, da će se postupci lečenja neplodnosti nastaviti u najskorijem roku. Zato smo uputili zvanične zahteve nadležnim institucijama.
Foto: Freepik
Komentari (0)