Znamo da bebe ne mogu da čekaju kraj vanrednog stanja da bi došle na ovaj svet. Priprema za porođaj i polazak u porodilište teme su koje okupiraju mame tokom vanrednog stanja, ispunjenog nesigurnošću i neizvesnošću. Zato je podrška mamama koje očekuju skoriji porođaj neophodna.
BEBAC LIVE: Kako i kada se pripremiti za porođaj za vreme vanrednog stanja
Izvor: Bebac.com
Stoga je u novoj BEBAC LIVE emisiji svojim odgovorima i pojašnjenjima pokušala da olakša visokostrukovna sestra i babica Ivana Vulinović.
Jedno od glavnih pitanja je kako ublažiti strahove koje imaju trudnice i kako da se pripreme za porođaj sada kada je kretanje ograničeno.
– Strah je sastavni deo trudnoće, naročito u periodu kada se porođaj bliži. To je zapravo strah od nepoznatog koji može da potiče od neke neupućenosti žena o porođaja. Ovo vreme ograničenog kretanja može da bude dobar način da se žene oslobode tog straha, jer više vremena provode kod kuće, s mužem i porodicom. Muž bi trebalo da se upozna s fiziologijom porođaja i da ženi pomogne da odagna strahove – rekla je Ivana Vulinović, istakavši da je vrlo važno da trudnice prate relevantne savete stručnjaka, da selektuju informacije koje do njih dolaze iz raznih izvora i da se ne povode za tuđim iskustvima.
Ivana je napomenula da je, osim psihološke vrlo važna i fizička priprema.
– Intenzivna psihofizička priprema je izuzetno značajna. Kada je reč o fizičkoj pripremi, izdvojila bih lagane vežbe joge i vežbe relaksacije – izjavila je Ivana.
Posebno aktuelna tema u vreme vanrednog stanja i policijskog časa je polazak u porodilište. Šta ako porođaj krene noću? Šta ako je u vreme policijskog časa? Šta ako odemo prerano?
– Trudnice treba da prate „porođajne znake”, a to su kontrakcije. Treba da nauče da razlikuju lažne trudove, takozvane pripremne kontrakcije od pravih. Lažni se javljaju kao predznak porođaja pred kraj trudnoće, ali su retki, sporadični i aritmični. To ih razlikuje od porođajnih trudova. Oni dovode do progresivnog skraćenja grlića materice i njegovog širenja. Tada počinju prve ritmične kontrakcije – pojasnila je babica Ivana Vulinović.
Ona je dalje istakla da su ti prvi trudovi u početku slabi, retki, razmak između dve kontrakcije je dug, i veliki broj trudnica ih praktično i ne oseti u značajnoj meri. Nalik su predmenstrualnim tegobama, blagim presecanjem u predelu donjeg stomaka, donjeg dela leđa. Ipak, Ivana napominje da svaka ovakva pojava ne mora da predstavlja porođajnu kontrakciju.
– Međutim, ako trudnica zna da je blizu termina porođaja, trebalo bi da obrati pažnju na takve senzacije, recimo, da li se ponavljaju, posle koliko vremena se ponavljaju i koliko su trajale. Ako takve kontrakcije dobijaju ritmičnost, onda možemo reći da su porođajni trudovi u stvari krenuli.
Ivana Vulinović kaže da nipošto ne treba žuriti sa odlaskom u porodilište jer trudnica onda provede tamo neko „nepotrebno vreme”. Bitno je i da odlazak u porodilište prilagodi svom mestu življenja. Ipak, jako je važno da se za vreme vanrednog stanja žene informišu o tome koja su porodilišta u njihovoj sredini ili blizini otvorena za porođaj.
Drugi siguran znak je prsnuće vodenjaka. Tome ne mora da prethode kontrakcije.
– I u toj situaciji ne treba žuriti sa odlaskom u porodilište. Može se sačekati da krenu kontrakcije, međutim, to vreme između prsnuća vodenjaka i pojave kontrakcija ograničavamo na četiri sata u kućnim uslovima. Posle isteka tog vremena poželjno je da trudnica krene u porodilište.
Povrh svega i mimo svega navedenog, u slučaju pojave krvarenja jako je važno da se trudnica javi svom ginekologu i ode u porodilište.
Opširnije o ovim temama, kao i odgovore na mnoga druga pitanja trudnica, poslušajte u snimku BEBAC LIVE emisije u priloženom videu.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)