Od prvog registrovanog slučaja korona virusa, pa do danas prošlo je nepunih mesec dana. Procedura za građane koji osećaju simptome znatno se promenila, a sve u cilju bržeg registrovanja i lečenja obolelih.
Foto: Freepik
Domovi zdravlja, koje je ranije osoba sa simptomom trebalo da izbegava, danas imaju svoje covid ambulante kako bi se smanje gužve, čekanja i ubrzao proces lečenja naveli su nadležni. Pozivanje epidemiologa više nije obavezno, jer će se sve obavljati u domovima zdravlja. Još jedan od načina da se ubrza lečenje i trijaža pacijenata jeste portal eZdravlje koji je u nadležnosti Ministarstva zdravlja.
eZdravlje za procenu simptoma korona virusa
Ukoliko sumnjate na infekciju korona virusom, otvaranjem naloga na ovom sajtu, imaćete pristup upitniku koji će vam olakšati da procenite eventualne simptome.
Foto: PrintScreen
Ukoliko se algoritmom posumnja na infekciju virusom, definišu se obaveze lekara nadležnog Doma zdravlja koji bi, trebalo da omogući direktnu komunikaciju osobe sa sumnjom na COVID-19 i lekara.
Portal eZdravlje omogućava popunjavanja upitnika koji predstavlja samoprocenu simptoma korona virusa. Nakon popunjenog upitnika, pacijent će dobiti smernice o daljem postupanju, kao i , ukoliko ima potrebe, direktnu elektronsku komunikaciju sa Respiratornim ambulantama iz sistema nadzora. U okviru direktne komunikacije pacijent će moći da postavlja pitanja u vezi sa ovim virusom.
Kako otvoriti nalog na eZdravlju?
Da bi ste pristupili funkcijama portala potrebna je prijava i registracija koju je moguće izvršiti na jedan od sledećih načina:
– Prijava preko podataka sa kartice zdravstvenog osiguranja omogućava pristup ograničenim funkcijama portala eZdravlje, koje se tiču samo COVID-19 samoprocene i komunikacije sa Respiratornim ambulantama.
– Registracija naloga i prijava preko portala eZdravlje – odabirom opcije „Otvori nalog” kreirajte profil i prijavite se sa svojim podacima, omogućava Vam pristup svim funkcijama portala
– Prijava preko eID.gov.rs, jedinstvenog državnog sistema za autentikaciju građana u svim sistemima eUprave, gde drugi i treći stepen autentikacije Vam omogućavaju pristup svim funkcijama portala.
Evo zašto je samoprocena bitna
Svrha ove samoprocene, kao i pitanja koja će biti postavljena, je da se identifikuje osoba kod kojih postoji osnovana sumnja za COVID-19 infekciju. Pitanja koja se postavljaju se tiču simptoma i potencijalne izloženosti Covid-19 virusu, te je neophodno da veoma ozbiljno shvatite odgovaranja na ista.
Foto: PrintScreen eZdravlja
Trijaža testova samoprocene se radi na osnovu trenutno aktivnih algoritama trijaže koje je definisala struka. Sa izmenom situacije može doći do adaptacije algoritama trijaže.
Samoprocena ni na koji način ne zamenjuje mišljenje, pregled, dijagnozu, terapiju ili bilo koji drugi vid medicinske usluge koja se vrši od strane lekara.
Građani sa teškim simptomima odmah da se jave lekaru
Korisnici koji imaju tešku kliničku sliku ili teške respiratorne probleme trebali bi da se jave u nadležnu infektivnu bolnicu ili epidemiološku službu.
Ukoliko roditelji ili dete imaju simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kašalj ili otežano disanje, bolovi u mišićima, umor i sl), treba da se javite telefonom izabranom lekaru/pedijatru u Domu zdravlja radi daljeg postupanja navodi se na sajtu eZdravlje. Tim javljanjem se vrši procena epidemiološke povezanosti i opšteg zdravstvenog stanja, pregled, laboratorijska ispitivanja i druga dijagnostika, upućivanje na bolničko lečenje i ostalih neophodnih akcija.
Na sajtu eZdravlje savetuju da u ovim slučajevima odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku sapunom i toplom vodom, izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete.
Komentari (0)