Vežina roditelja bebe rođenih nakon aprila 2016. godine omogućeno je da prijave novorođenče odmah u porodilištu čime im je olakšan proces upisa bebe u matičnu knjigu, prijava prebivališta, dobijanja zdravstvenog osiguranja, kao i podnošenje zahteva za roditeljski dodatak.
Pre tog perioda roditelji su bili prinuđeni da za svaku od navedenih procedura posećuju različite institucije, što je znatno komplikovalo život porodilje i bebe.
Servis e- beba funkcioniše nepune četiri godine i iskustva roditelja koji su uspeli da prijave bebu su uglavnom pozitivna, međutim još uvek postoje oni koji nisu mogli da prijave bebu ovom modernizovanom metodom. Naime, prema anketi koju je sproveo roditeljski portal Bebac.com oko 4% mama nije uspelo da prijavi bebu u porodilištu. Zašto je tako?
Koji su najčešći razlozi za nemogućnost prijave bebe u porodilištu?
Vanbračna zajednica kao prepreka prijave
Roditelji novorođenčeta koji nisu u braku proćiće kroz nešto komplikovaniju proceduru kako bi prijavili bebu. Naime, ovim parovima je delimično olakšan prosec prijave bebe, ali ipak nevenčani suprug će nakon popunjavanja papirologija u porodilištu morati da poseti matičara kako bi potpisao priznavanje očinstva. Takođe, roditelji će morati naknadno da podnesu papire za roditeljski ili eventualno dečiji dodatak.
Vikend ne mari za modernizaciju
Jedan od najčešćih razloga nemogućnosti prijave bebe u porodilištu je vikend! Ukoliko se mama porodi u petak, a odlazi kući sa bebom za vreme vikenda nažalost neće moći da iskoriste uslugu E-beba. Kako mame navode “nije imao ko da uzme podatke” te je odlazak na mnogobrojne šaltere za ove roditelje neophodan kako bi ostarili svoja prava i prijavili bebu.
Tehnični problemi ili “pao sistem” problem
Jedan od češćih problema koje su sa nama podelile mame jeste nemogućnost prijave zbog tehničkih problema ili kako se u često kaže “pao im je sistem“. Za ovaj problem nema posebnog rešenja, jer ukoliko se sistem ne pokrene dok ste u bolnici nećete biti u mogućnosti da prijavite bebu odmah po rođenju. Mame koje su nam pisale o ovom problemu nisu imale previše komentara samo su izrazile žaljenje zbog toga što sa novorođenčetom morale da obavljaju papirologiju “peške” kao i pre aktiviranja usluge “E-Beba”.
Loše tumačenje propisa od strane zdravstvenog radnika
Nezaobilazan deo u ostvarivanju usluge “Bebo, dobro došla na svet” je i zdravstveni radnik koji unosi podatke i pokreće proceduru kako bi roditelji dobili svu potrebnu dokumentaciju. U pojedinim slučajevima dolazi do
nepravilnog tumačenja pravila te se u praksi dešavalo da osoblje odbija pokretanje procedura sa pasošom zahtevajući ličnu kartu oba roditelja. “
Nismo uspeli da je prijavimo u porodilištu, jer muž nije imao važeću ličnu kartu, a nisu hteli da mu priznaju pasoš, pa smo otišli sa advokatom, tada su prestali da prave problem” opisala je svoje neprijatno iskustvo mama Marija iz
grupe Bebac trudnice i mame.
S druge strane pojedinim mamama sa dva prezimena odbijeno pokretanje procedure, iako dogovor oko imena deteta može da se, uz prisustvo oba roditelja, obavi pred zdravstvenim radnikom.
Od 590 mama koje su učestvovale u Bebac.com akneti njih 4% nije uspelo da ostvari svoja prava kroz ulugu “Bebo, dobro došla na svet” , dok je njih 96% uspelo da ostvari to pravo.
Usluga E -beba koja olakšava roditeljima tek rođene dece da ih prijave u porodilištu primenjuje se nepune četiri godine. Mnogim roditeljima ova usluga je uštedela vreme i novac. Ipak pojedini roditelji nisu uspeli da iskoriste ovu uslugu zbog banalnih stvari. Izlazak iz porodilišta vikendom ili nerazumevanje propisa ne bi trebalo da bude prepreka za korišćenje ove usluge te se nadamo da će u budućnosti sve bebe biti prijavljene u porodilištu.
Fotografije: Shutterstock
Komentari (0)