Pitanje koje se uvek postavlja jeste – kako odrediti šta se prvo uvodi, kada je najbolje vreme i kojim redosledom? Ova tabela će vam jednostavno prikazati na koji način bi trebalo uvoditi nemlečne namirnice bebama u ishranu:
Tabela uvođenja nemlečnih namirnica – po mesecima
Ilustracija: Tabela uvođenja nemlečne ishrane – po mesecima (klik za uvećanje)
Bez obzira na to da li se, uz savet lekara, pedijatra i/ili nutricioniste, odlučite da bebina prva nemlečna hrana bude voće, povrće ili žitarice i to sa 6 meseci ili nešto ranije/kasnije – redosled uvođenja bi mogao biti isti. Važno je prilagoditi hranu uzrastu bebe, kao i količinu njenim potrebama u toku dana.
Pročitajte i: Pomozite deci da zavole voće i povrće!
Saveti roditeljima:
- Nove namirnice uvoditi u jutarnjim časovima, odnosno u prepodnevnim obrocima. Stručnjaci ovo preporučuju kako bi se, ukoliko dođe do alergijske reakcije, moglo na vreme i adekvatno reagovati.
- Kako bi se beba navikla na novi ukus – najbolje bi bilo da uvodite jednu po jednu namirnicu. Uvek imajte na umu da je njima sve to novo i da će im trebati vremena da se naviknu na novi ukus, pa imajte strpljenja. Čak iako im se ne dopadne “na prvi zalogaj” to ne znači da će tu namirnicu i kasnije odbijati da jede, potrebno je samo da joj date još jednu šansu.
- Začini se ne preporučuju u prvoj godini bebe, pa nemojte pojačavati ukus hrani koju spremate bebi, pogotovo ako je jede po prvi put. Nemojte ni razblažavati ukuse vodom jer je važno da se beba navikne na pravi ukus i nauči da ga kasnije prepoznaje i usvaja.
- Bebi uvek dajte sveže pripremljenu hranu, a ne onu koja je skuvana ranije. Takođe, u početku uvođenja nemlečnih namirnica, hrana mora biti pasirana ili gnječena, a kasnije sitno seckana (kako bebi počinju da rastu zubi). Posebnu pažnju obratite na temperaturu hrane koju joj dajete.
- Bebama koje u toku dana ne dobijaju dovoljno mleka (preporuka je 500 ml dnevno u prvih godinu dana), mleko dodavati u kašice sa žitaricama, voćem, povrćem.
Foto: Shutterstock
Vodite računa o sigurnosti namirnica!
Osim što bi nemlečne namirnice trebalo prilagoditi uzrastu bebe i prema savetima lekara uvoditi ih, važno je da te namirnice budu i sigurne, zdrave i proverene. O tome roditelji često misle i trude se da za svoje dete pronađu najbolje. Nakon sterilnog majčinog mleka u kom se ne nalazi ništa što bi moglo da šteti bebi i naškodi njenom zdravlju, kako možemo biti sigurni da će voće ili povrće koje pripremamo za bebu biti zaista bezbedni?
Frutek voćne i povrćne kašice prolaze strogu kontrolu kvaliteta namirnica i svih sastojaka koji se u njoj nalaze, zbog čega ih Bebac preporučuje kao siguran izbor za prve nemlečne obroke vaše bebe. Stroga kontrola kvaliteta u proizvodnji hrane za bebe znači nultu toleranciju na ostatke pesticida, nitrata i nitrita iz đubriva, mikotoksina i teških metala. Upravo Frutek kašice sa svojom garancijom kvaliteta redstavljaju siguran i zdrav izbor za uvođenje novih ukusa u ishranu vaše bebe.
Komentari (0)