Međutim, postoji jedna zemlja u razvijenom svetu gde je – zbog velikodušnog sistema podrške roditeljima – to ređe: Švedska. I zahvaljujući ovom sistemu, roditelji mogu raditi kraće radno vreme ili čak uopšte ne raditi.
Zemlja je prošle godine proglašena najboljom u svetu kada je o brizi za decu reč, a na drugom mestu je Holandija, kada je u pitanju porodični život. Najduže plaćeni roditeljski dopust na svetu švedskim roditeljima se daje više plaćenog slobodnog radnog vremena kako bi se brinuli o novorođenčadi nego u bilo kojoj drugoj zemlji. I dok druge države mogu ponuditi duže porodiljsko i očinsko odsustvo – nijedna nema shemu koja je velikodušnija prema oba roditelja.
U Švedskoj, roditelji imaju naknadu za odmor od 480 dana. Naknada se može podeliti 50-50 između oba roditelja, ali postoji i minimalni period od tri meseca neprenosivog odsustva za svakog roditelja u roku od 480 dana, što je prednost koja Švedsku svrstava među najbolje kada se o odsustvu očeva radi.
Trenutno postoje predlozi da se “dopusti za tate” uvedu u “iskoristite ili izgubite” tatu na pet meseci. Međutim, iako vlada daje predloge u nastojanju da promoviše jednaku raspodelu odsustva, ona takođe predlaže smanjenje ukupnog odsustva na 460 dana.
Do 120 dana godišnjeg kafa je dete bolesno
Roditelji takođe mogu uzeti i do 120 dana godišnjeg odmora za brigu o bolesnom detetu do 12 godina. Poznat kao vard av barn, što znači “brigu o detetu” na švedskom jeziku, roditeljima se plaća 80 odsto svoje plate da se brinu o svom bolesnom detetu. Sredstva se daju roditelju putem vladine kompenzacione šeme, umesto njihovog poslodavca. Roditelji se mogu prijaviti čak i za naknadu do 60 dana ako je njihovo dete zdravo, ali njihov redovni negovatelj, kao što je baka ili deda, nije dobro i ne može se brinuti o detetu.
U okviru ovog programa takođe je obuhvaćeno slobodno vreme za odlazak dece kod doktora i stomatologa.
Foto: Shutterstock
Dečiji dodatak
U međuvremenu, deca u Švedskoj mogu pohađati predškolske ustanove na dobrovoljnoj osnovi od starosti od jedne godine, a na obaveznoj osnovi od tri do šest godina. Vlada plaća tri sata predškolskog obrazovanja dnevno. Predškolske ustanove, koje se smatraju mostom za redovno obrazovanje, fokusiraju se na kombinaciju igre i učenja. Roditelji sa decom mlađom od osam godina koji nisu završili prvu godinu školovanja imaju pravo da skrate radno vreme do 25%, tako da osmosatni dan pretvaraju u šest sati. Ovo daje roditeljima male dece vremena da ih odvedu kod njegovatelja ili u školu – ili se jednostavno vrate kući prie nego njihova deca odu na spavanje.
Komentari (0)