Opuštena, prijatna atmosfera i strpljivost pri hranjenju od najranije dobi važni su za sticanje zdravih navika kod deteta vezanih za raznovrsnu i redovnu ishranu. No, one su jednako važne i za navikavanje deteta da jede polako, uvek sedeći za stolom, nikada “s nogu”.
Decu od najranije dobi treba navikavati na što raznovrsniju ishranu, ali kod male dece, koja prirodno osećaju koje materije im nedostaju, dobro je što više poštovati želje.
Međutim, kako dete raste, komplikovanje i “zanovetanje” uz hranu jedan je od načina izražavanja nezadovoljstva ili privlačenja pažnje. Ključne reči za rešavanje problema vezanih uz jelo su mirnoća i strpljivost.
U početku, ako dete odbija hranu, maknite tanjir i ne dajte mu ništa da jede do sledećeg obroka. Gladno dete manje je sklono odbijanju hrane. Šta još možete učiniti?
Foto: Fotolia
1. Koliko god vas izluđuje dete koje dugo gleda u tanjir i ne jede, pokušajte da to ne pokazujete: može se desiti da, što ste uznemireniji i ljući, dete više ustraje u odbijanju hrane.
2. Kao i u ostalim odgojnim elementima, trudite se da primjenjujete pozitivan pristup – umesto da detetu kažete: “Nećeš dobiti slatkiš dok ne pojedeš”, pokušajte sa: “Kad pojedeš, dobićeš svoj omiljeni slatkiš”.
3. Nikad ne govorite kako nemate vremena za njegove trosatne scene za stolom – možete postići suprotan efekt.
4. Uvek tražite da jede za stolom, a ako dete to odbija, pokušajte ga “prevariti” šarenim stolnjakom, priborom za jelo, čašama ili tanjirima s njegovim omiljenim likovima iz crtanih filmova.
VAŽNO
Ako ne uspete da privolite dete da jede za stolom, pokušajte da se posavetujete s dečijim psihologom. Stručnjak će proceniti koji bi model ponašanja bio najprikladniji za vaš problem.
Naime, drastičniji slučajevi odbijanja hrane mogu imati različite uzroke, pa se na različite načine i “leče”.
Izvor: Avaz.ba
Komentari (0)