Tokom trudnoće, beba je zaštićena u materici i ukoliko je trudnoća uredna, a trudnica nema nekih infekcija beba se nalazi u potpuno sterilnom okruženju. Tako da prilikom rođenja, po prvi put dolazi u kontakt sa mikrobima iz spoljašnje sredine, i tada počinje kolonizacija.
Interstinalna kolonzacija je različita u zavisnosti od metode porođaja. Kod vaginalnog porođaja novorođenče dolazi u kontakt sa vaginalnom i interstinalnom florom majke, te je beba odmah kolonizovana Laktobacilima, Prevotell-om i drugim bifidobakterijama. Kod porođaja carskim rezom, ne postoji ovakav direktan kontakt i natalna kolonizacija je od bakterija koje potiču sa mamine kože i iz spoljašnje okoline, i to su uglavnom stafilokoke sa površine kože, a kolonizacija laktobacilima, bifidobakterijama se dešava kasnije.
Foto: Shutterstock
Odmah nakon rođenja, veoma raznoliki mikroorganizmi kao što su stafilokoke, streptokoke, enterokoke i enterobakterije kolonizuju sterilan digestivni trakt. Anaerobna kolonizacija kreće drugog dana života sa bifidobakterijama. Evidentno, kod novorađenčadi flora se rapidno menja baš zbog različitih načina ishrane bebe. Kod isključivo dojenih beba, u crevnoj flori dominiraju bifidibakterije. Kod beba hranjenih formulom razvija se drugačija flora. Majčino mleko je bogato probioticima i oligo-fruktosaharidima, kao i antitelima.
Interstinalne kolike ili GRČEVI
Grčevi su najčešći problem koji se javlja tokom prva 3 meseca života kod 10-30% novorođenčadi. Grčeve kod beba karakterišu iznenadni, jaki spazmi nastali usled problema sa peristaltikom creva i prolaskom gasova i stolice i praćeni uznemirenošću novorođenčeta i intenzivnim plakanjem. Brojni su uzroci grčeva kod beba, ali među ključnima su: nedovoljna razvijenost digestivnog trakta, preterana produkcija gasova i uznemirenost creva, odnosno brza peristaltika.
Uloga crevne mikroflore ima rastući značaj, s obzirom da je ustanovljeno da je broj ćelija Lactobacillus acidophilus smanjen u digestivnom traktu novorođenčadi koja pati od grčeva. Smatra se da povoljan efekat na stanje digestivnog trakta potiče od sposobnosti Lactobacillus acidophilus da stimuliše produkciju sekretornog IgA antitela i aktivira nespecifični odgovor urođenog imuniteta povećanjem aktivnosti makrofaga.
ALERGIJE I ATOPIJSKI DERMATITIS
Atopijski dermatitis je kožno oboljenje koje karakterišu svrab i promene na koži nepoznate etiologije, a koje se uobičajeno javlja u ranom detinjstvu (dečiji ekcem).
Imuni odgovor novorođenčeta posredovan je Th2 limfocitima, dominantno. Tokom prve godine života uspostavlja se balans Th1 i Th2 limfocita u posredovanju reakcija imunog sistema, usled hronične izloženosti različitim antigenima. Međutim, kod određenog broja dece ne dolazi do tranzita i uspostavljanja ravnoteže u aktivnosti Th1 i Th2 ćelija, te je njihov imuni odgovor posredovan dominantno Th2 limfocitima, što za posledicu ima razvoj alergija kod beba i atopijskog dermatitisa u nekim slučajevima.
Lactoacitve Baby, oralne kapi je dijetetski suplement koji predstavlja dodatak ishrani sa živim probiotskim kuturama mlečno-kiselinskih bakterija prirodno prisutnim u digestivnom traktu. Namenjen je za uspostavljanje normalne crevne flore kod novorođenčadi i odojčadi starosti od 2 nedelje do 2 godine. Može se koristiti za ublažavanje grčeva i stomačnih tegoba beba, kao i simptoma dečijeg ekcema poput svraba i crvenila. Dijetetski suplement je u obliku oralnog rastvora na bazi suncokretovog ulja.
Proizvod ne sadrži gluten i laktozu. Uljane kapi nemaju ukus. Mogu se primeniti davanjem odojčetu nakapavanjem 6 kapi na kašičicu ili dodavanjem u prohlađeni napitak ili kašasti obrok.
Komentari (0)