Foto:

Pročitajte da li je visoka dioptrija indikacija za carski rez

Izvor: Bebac.com

Oči su kompleksan organ bez kojeg naš doživljaj stvarnosti i sveta oko sebe ne bi bio potpun, iz kog razloga je važno da vodimo računa o njihovom zdravlju, naročito u delikatnom periodu kao što je trudnoća.

Trudnoća sama po sebi zaista predstavlja „drugo stanje”, stanje u kojem možete očekivati mnogobrojne psiho-fizičke promene, počevši od promena raspoloženja, porasta gladi, umora, bolova u leđima, mučnine i sl.
Naše oči rade non stop, čak i kada spavamo, a često ih zanemarujemo. Provodimo sate pred kompjuterom ili na mobilnom telefonu, ne nosimo naočare za sunce sa adekvatnim UV filterom, hranimo se nezdravo, ne krećemo se dovoljno i ne spavamo redovno.
Foto: Pixabay
Broj osoba koje imaju problema sa vidom se povećava iz godine u godinu, upravo zbog modernog načina života koji nas je naučio da konstantno gledamo u objekte koji nam se nalaze u neposrednoj blizini, tačnije – mobilni telefon i monitor računara. Navikli smo naše oči i očni mišić da se ne trudi previše i zbog toga plaćamo visoku cenu uz koju ide još viša dioptrija.
 
Problemi sa vidom mogu biti i nasledne prirode, i u tom slučaju ne možemo da ih izbegnemo, ali svakako da možemo da ih ublažimo nekim zdravim promenama životnog stila. Dok ste trudni, po nekom nepisanom pravilu, sve tegobe koje su vas mučile pre sada postaju naglašenije i jače. Ukoliko ste imali problema sa očima i vidom, nije ništa čudno ako se desi da vam se ti simptomi pojačaju tokom trudnoće. Važno je redovno pratiti promene i ukoliko je neophodno, po potrebi se obratiti lekaru i oftalmologu.
 
Kontrole vida u trudnoći
Ukoliko nosite naočare i niste primetili nikakvo pogoršanje s vidom od kad ste ostali u drugom stanju, u tom slučaju nema potrebe da idete kod oftalmologa. Ako se desi da naglo primetite pogoršanje vida koje traje nekoliko dana i ne prestaje, bez obzira da li nosite naočare, sočiva ili ne – potražite stručnu pomoć. Nekim trudnicama se desi da primete i poboljšanje po pitanju oštrine vida, doduše ta pojava je privremena i nastaje usled proširenja krvnih sudova i vaskulariteta tela zbog rasta bebe kao i velike količine hormona koji služe za održavanje normalne i zdrave trudnoće. Ako ste u prilici da prekontrolišete vaše oči u trudnoći, savetujemo vas da to i uradite, za svaki slučaj.
Povećava li se dioptrija tokom trudnoće?
Odgovor na ovo pitanje može biti i potvrdan i odričan, s obzirom da zavisi od nekoliko faktora. Bitno je naglasiti da nivo hormona koji struji vašim krvotokom tokom trudnoće može i te kako da utiče na vaš vid i to je potpuno normalna pojava. Visoki nivoi hormona direktno mogu uticati na zakrivljenost rožnjače, što može dovesti do zamućenja vida, a u nekim ekstremnim slučajevima i privremenog nestanka čula vida tj. slepila, mada kao što je navedeno, ovi slučajevi su izuzetno retki.
Foto: Pixabay
Promene vida ne znače nužno da se vaša dioptrija povećala, niti da biste trebali da nabavite nove naočare. Ono što biste trebali da uradite jeste da pratite promene vida na dnevnom nivou i, ukoliko one traju duže vreme, potražite pomoć oftalmologa koji će proceniti da li je reć o trajnom povećanju dioptrije ili se pak radi o privremenom, usled trudnoće. Može prosto da se desi da, nevezano od trudnoće, vaš vid se pogoršao, a vi ste to pripisali drugom stanju jer se savršeno i smisleno uklapa uz to stanje. Nikada ne postavljajte sami sebi dijagnozu, već lepo zakažite pregled kod lekara specijaliste koji je zadužen za takve stvari.
Kratkovidost i dalekovidost
Bilo da ste kratkovidi ili dalekovidi, sa cilindrima ili bez, ne pravi veliku razliku tokom trudnoće. Kao što smo spomenuli ranije u tekstu, najčešće promene vida dešavaju se upravo zbog hormona i pojačane cirkulacije, što je sasvim normalno. Teorija da se minus (kratkovidost) tokom trudnoće povećava, a plus (dalekovidost) smanjuje je samo teorija. Promene u oštrini vida tokom trudnoće su najčešće privremene, izuzev u vrlo retkim slučajevima. Drugo stanje predstavlja period raznih fizičkih promena, samim tim i promena koje se tiču očiju i čula vida.
Očni pritisak
Poznatiji pod nešto stručnijim nazivom, glaukom ili visok očni pritisak je nešto na šta biste trebali obratiti pažnju, naročito tokom trudnoće. Napomenućemo da nije svaki povišen očni pritisak glaukom. Glaukom uglavnom nema simptome i uglavnom se otriva kad je već veoma uznapredovao.
Foto: Fotolia
Očni pritisak, kao i krvni može da varira na dnevnoj bazi, u zavisnosti da li sedite ili radite neki fizički posao, da li ste nervozni, srećni i dr. Ipak, ukoliko vam je dijagnostifikovan glaukom pre trudnoće, savetuje se da ne izbegavate redovne posete oftalmologu koji će pomno pratiti stanje vaših očiju tokom trudnoće. Glaukom može biti indikacija za carski rez, što se procenjuje u zavisnosti od drugih faktora kao što su dioptrija, postojanje hroničnih bolesti i drugi faktori.
Naočare ili sočiva
Večita dilema svih osoba a oslabljenim vidom, nevezano u kojoj meri jeste – da li da uzmem naočare ili sočiva, ili možda oba?
Sve zavisi. I jedno i drugo pomagalo ima svoje prednosti i mane, stoga se ne može definitivno reći šta je bolji izbor. Osobe koje imaju malu dioptriju češće se odlučuju za naočare, dok osobe sa visokim dioptrijama pre biraju sočiva. Ovo je uglavnom zbog činjenice da visoka dioptrija zahteva i deblja stakla i jači ram, pa je samim tim neugodno nošenje takvih naočara, iz kog razloga su sočiva lakša i praktičnija varijanta. Treba uzeti u obzir i da neke osobe ne mogu da nose sočiva iz određenih razloga, pa u tom slučaju nemaju drugi izbor sem naočara. Sočiva umeju da budu neugodna i da žuljaju, pa iz tog razloga se neke osobe opredeljuju za naočare. Takođe, naočare su jeftinija opcija, s obzirom da se sočiva moraju menjati na određen vremenski period.
Foto: Pexels
Ono što zanima svaku trudnicu jeste da li je dozvoljeno nositi naočare ili sočiva za vreme porođaja. Iz praktičnih razloga, trudnicama se savetuje da skinu naočare ili sočiva pre nego što odu u porođajnu salu, mada ukoliko se insistira, njihovo nošenje je dozvoljeno i biće vam omogućeno. Pravo pitanje je da li su vam naočare ili sočiva zaista neophodni u tom trenutku, s obzirom da tehnički, ne možete ni da vidite šta se zapravo dešava „tamo dole”. Odluka je na vama i kako god se vi osećate komotnije, tako i postupite.
Vaginalni porođaj ili carski rez
Verovatno ste već negde čuli, ili pročitali, da žene koje imaju visoku dioptriju nikako ne smeju da se porode prirodnim (vaginalnim) putem iz razloga što mogu oštetiti vid, pa čak i u potpunosti izgubiti vid prilikom napinjanja. Ovo je potpuno netačno.
Visoka dioptrija sama po sebi nije indikacija za carski rez. Ali, ukoliko pored izrazito visoke dioptrije postoje i drugi problemi sa okom, kao što je oslabljena/oštećenja mrežnjača i glaukom (visok očni pritisak), u tom slučaju se trudnici može predložiti carski rez kao opcija, ali i dalje nije obavezan, već je stvar ličnog izbora. Ogroman broj žena se iz straha odlučuje za carski rez, što nije ništa neuobičajeno. Niko ne bi želeo da poveća postojeći problem sa vidom i njihova odluka da rode bebu carskim rezom je sasvim logična u tom slučaju.
Foto: Fotolia
Vaginalni porođaj je sasvim prirodna, fiziološka stvar za svaku ženu, ali nije garancija da se ne mogu pojaviti određene komplikacije. Neke žene sa visokom dioptrijom i drugim problemima vezanim za oči će se ipak odlučiti za prirodan porođaj i sve će proći kako treba. Opet, neke žene će se odlučiti za carski rez jer prosto ne žele da rizikuju. Treba imati u vidu činjenicu da carski rez takođe sa sobom donosi mnoge potencijalne komplikacije, s obzirom da je operativan zahvat koji se obavlja pod anestezijom. Svega nekoliko decenija unazad, žene sa visokim dioptrijama su se porađale vaginalno i ni u jednom momentu im nije bilo ukazano od strane tadašnjeg stručnog lica da će porođaj imati bilo kakav uticaj na pogoršanje njihovog vida. 
Svakako da se loše stvari mogu desiti prilikom porođaja, pa čak i ženama koje ne nose naočare, iako je šansa za tako nešto izuzetno niska. Ukoliko ste u nedoumici da li odabrati porođaj prirodnim putem ili carski rez, najbolje je da se konsultujete sa vašim oftalmologom kako biste doneli pravu odluku za vas.
Hronične bolesti
Određene hronične bolesti kao što su dijabetes i hipertenzija (visok krvni prirtisak) mogu uticati na vid, i to najviše na sitne krvne sudove u oku koji su nežni i osetljivi te skloni oštećenju. Ukoliko imate dijabetes ili hipertenziju, vaša trudnoća sama po sebi nosi veći rizik od komplikacija i zahteva posebnu pažnju. Iz razloga što je trudnoća jedno trombofilično stanje, trudnice koje pate od navedenih oboljenja moraju se pridržavati saveta svog lekara što se tiče uzimanja lekova tokom trudnoće, ishrane, fizičkih aktivnosti i sl. 
Foto: Pexels
Većina trudnica koje imaju neko hronično oboljenje će imati sasvim normalan porođaj i zdravu bebu, ali svakako da se njima mora posvetiti dodatna pažnja, naročito ukoliko pored hronične bolesti imaju visok očni pritisak, glaukom, visoku dioptriju ili neka druga oštećenja oka.
Vid nakon porođaja
Najčešće tegobe vezane za vid i oči koje pogađaju mame nakon porođaja su migrene, suvoća oka, crvenilo, naduvenost i zamućen vid. Dobra stvar je što su ove tegobe uglavnom privremene i povlače se u kretkom vremenskom periodu nakon porođaja. Mnoge žene se žale kako im se vid pogoršao nakon porođaja, a ono što se zapravo desilo jeste da se vid, usled bolje prokrvljenosti u trudnoći donekle izoštrio a zatim se vratio u prvobitno stanje nakon rođenja bebe, što je stvorilo iluziju da se vid pogoršao dok je zapravo ostao u istom stanju kakav je i bio pre. Naravno, može se desiti i da se vid prosto pogoršao u tom nekom periodu, nevezano od porođaja i trudnoće.
Foto: Pexels
Danas postoje mnogobrojne operativne procedure poput laserskog skidanja dioptrije koje vam mogu pomoći da se otarasite naočara i sočiva, ukoliko ispunjavate određene kriterijume za njih. Savetujemo vas da povedete računa o vašem zdravlju i zdravlju očiju kako biste usporili, a eventualno i prevenirali dalja oštećenja oka koja dolaze sa godinama starosti. Na tržištu su dostupni i mnogi suplementi i dodaci ishrani koji su specijalno napravljeni tako da usporavaju makularnu degeneraciju (oštećenja oka), mada je uvek bolje izbalansirati ishranu te iz hrane uneti neophodne vitamine i minerale.
Ukoliko ste trudni i imate dioptriju ili neke tegobe s vidom, naš savet je da obavestite vašeg oftalmologa kako bi se mogla uraditi dodatna ispitivanja i kako biste unapred imali vremena da razmislite i da odlučite koja metoda porođaja je optimalan izbor za vas.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Oči su kompleksan organ bez kojeg naš doživljaj stvarnosti i sveta oko sebe ne bi bio potpun, iz kog razloga je važno da vodimo računa o njihovom zdravlju, naročito u delikatnom periodu kao što je trudnoća.

Trudnoća sama po sebi zaista predstavlja „drugo stanje”, stanje u kojem možete očekivati mnogobrojne psiho-fizičke promene, počevši od promena raspoloženja, porasta gladi, umora, bolova u leđima, mučnine i sl.
Naše oči rade non stop, čak i kada spavamo, a često ih zanemarujemo. Provodimo sate pred kompjuterom ili na mobilnom telefonu, ne nosimo naočare za sunce sa adekvatnim UV filterom, hranimo se nezdravo, ne krećemo se dovoljno i ne spavamo redovno.
Foto: Pixabay
Broj osoba koje imaju problema sa vidom se povećava iz godine u godinu, upravo zbog modernog načina života koji nas je naučio da konstantno gledamo u objekte koji nam se nalaze u neposrednoj blizini, tačnije – mobilni telefon i monitor računara. Navikli smo naše oči i očni mišić da se ne trudi previše i zbog toga plaćamo visoku cenu uz koju ide još viša dioptrija.
 
Problemi sa vidom mogu biti i nasledne prirode, i u tom slučaju ne možemo da ih izbegnemo, ali svakako da možemo da ih ublažimo nekim zdravim promenama životnog stila. Dok ste trudni, po nekom nepisanom pravilu, sve tegobe koje su vas mučile pre sada postaju naglašenije i jače. Ukoliko ste imali problema sa očima i vidom, nije ništa čudno ako se desi da vam se ti simptomi pojačaju tokom trudnoće. Važno je redovno pratiti promene i ukoliko je neophodno, po potrebi se obratiti lekaru i oftalmologu.
 
Kontrole vida u trudnoći
Ukoliko nosite naočare i niste primetili nikakvo pogoršanje s vidom od kad ste ostali u drugom stanju, u tom slučaju nema potrebe da idete kod oftalmologa. Ako se desi da naglo primetite pogoršanje vida koje traje nekoliko dana i ne prestaje, bez obzira da li nosite naočare, sočiva ili ne – potražite stručnu pomoć. Nekim trudnicama se desi da primete i poboljšanje po pitanju oštrine vida, doduše ta pojava je privremena i nastaje usled proširenja krvnih sudova i vaskulariteta tela zbog rasta bebe kao i velike količine hormona koji služe za održavanje normalne i zdrave trudnoće. Ako ste u prilici da prekontrolišete vaše oči u trudnoći, savetujemo vas da to i uradite, za svaki slučaj.
Povećava li se dioptrija tokom trudnoće?
Odgovor na ovo pitanje može biti i potvrdan i odričan, s obzirom da zavisi od nekoliko faktora. Bitno je naglasiti da nivo hormona koji struji vašim krvotokom tokom trudnoće može i te kako da utiče na vaš vid i to je potpuno normalna pojava. Visoki nivoi hormona direktno mogu uticati na zakrivljenost rožnjače, što može dovesti do zamućenja vida, a u nekim ekstremnim slučajevima i privremenog nestanka čula vida tj. slepila, mada kao što je navedeno, ovi slučajevi su izuzetno retki.
Foto: Pixabay
Promene vida ne znače nužno da se vaša dioptrija povećala, niti da biste trebali da nabavite nove naočare. Ono što biste trebali da uradite jeste da pratite promene vida na dnevnom nivou i, ukoliko one traju duže vreme, potražite pomoć oftalmologa koji će proceniti da li je reć o trajnom povećanju dioptrije ili se pak radi o privremenom, usled trudnoće. Može prosto da se desi da, nevezano od trudnoće, vaš vid se pogoršao, a vi ste to pripisali drugom stanju jer se savršeno i smisleno uklapa uz to stanje. Nikada ne postavljajte sami sebi dijagnozu, već lepo zakažite pregled kod lekara specijaliste koji je zadužen za takve stvari.
Kratkovidost i dalekovidost
Bilo da ste kratkovidi ili dalekovidi, sa cilindrima ili bez, ne pravi veliku razliku tokom trudnoće. Kao što smo spomenuli ranije u tekstu, najčešće promene vida dešavaju se upravo zbog hormona i pojačane cirkulacije, što je sasvim normalno. Teorija da se minus (kratkovidost) tokom trudnoće povećava, a plus (dalekovidost) smanjuje je samo teorija. Promene u oštrini vida tokom trudnoće su najčešće privremene, izuzev u vrlo retkim slučajevima. Drugo stanje predstavlja period raznih fizičkih promena, samim tim i promena koje se tiču očiju i čula vida.
Očni pritisak
Poznatiji pod nešto stručnijim nazivom, glaukom ili visok očni pritisak je nešto na šta biste trebali obratiti pažnju, naročito tokom trudnoće. Napomenućemo da nije svaki povišen očni pritisak glaukom. Glaukom uglavnom nema simptome i uglavnom se otriva kad je već veoma uznapredovao.
Foto: Fotolia
Očni pritisak, kao i krvni može da varira na dnevnoj bazi, u zavisnosti da li sedite ili radite neki fizički posao, da li ste nervozni, srećni i dr. Ipak, ukoliko vam je dijagnostifikovan glaukom pre trudnoće, savetuje se da ne izbegavate redovne posete oftalmologu koji će pomno pratiti stanje vaših očiju tokom trudnoće. Glaukom može biti indikacija za carski rez, što se procenjuje u zavisnosti od drugih faktora kao što su dioptrija, postojanje hroničnih bolesti i drugi faktori.
Naočare ili sočiva
Večita dilema svih osoba a oslabljenim vidom, nevezano u kojoj meri jeste – da li da uzmem naočare ili sočiva, ili možda oba?
Sve zavisi. I jedno i drugo pomagalo ima svoje prednosti i mane, stoga se ne može definitivno reći šta je bolji izbor. Osobe koje imaju malu dioptriju češće se odlučuju za naočare, dok osobe sa visokim dioptrijama pre biraju sočiva. Ovo je uglavnom zbog činjenice da visoka dioptrija zahteva i deblja stakla i jači ram, pa je samim tim neugodno nošenje takvih naočara, iz kog razloga su sočiva lakša i praktičnija varijanta. Treba uzeti u obzir i da neke osobe ne mogu da nose sočiva iz određenih razloga, pa u tom slučaju nemaju drugi izbor sem naočara. Sočiva umeju da budu neugodna i da žuljaju, pa iz tog razloga se neke osobe opredeljuju za naočare. Takođe, naočare su jeftinija opcija, s obzirom da se sočiva moraju menjati na određen vremenski period.
Foto: Pexels
Ono što zanima svaku trudnicu jeste da li je dozvoljeno nositi naočare ili sočiva za vreme porođaja. Iz praktičnih razloga, trudnicama se savetuje da skinu naočare ili sočiva pre nego što odu u porođajnu salu, mada ukoliko se insistira, njihovo nošenje je dozvoljeno i biće vam omogućeno. Pravo pitanje je da li su vam naočare ili sočiva zaista neophodni u tom trenutku, s obzirom da tehnički, ne možete ni da vidite šta se zapravo dešava „tamo dole”. Odluka je na vama i kako god se vi osećate komotnije, tako i postupite.
Vaginalni porođaj ili carski rez
Verovatno ste već negde čuli, ili pročitali, da žene koje imaju visoku dioptriju nikako ne smeju da se porode prirodnim (vaginalnim) putem iz razloga što mogu oštetiti vid, pa čak i u potpunosti izgubiti vid prilikom napinjanja. Ovo je potpuno netačno.
Visoka dioptrija sama po sebi nije indikacija za carski rez. Ali, ukoliko pored izrazito visoke dioptrije postoje i drugi problemi sa okom, kao što je oslabljena/oštećenja mrežnjača i glaukom (visok očni pritisak), u tom slučaju se trudnici može predložiti carski rez kao opcija, ali i dalje nije obavezan, već je stvar ličnog izbora. Ogroman broj žena se iz straha odlučuje za carski rez, što nije ništa neuobičajeno. Niko ne bi želeo da poveća postojeći problem sa vidom i njihova odluka da rode bebu carskim rezom je sasvim logična u tom slučaju.
Foto: Fotolia
Vaginalni porođaj je sasvim prirodna, fiziološka stvar za svaku ženu, ali nije garancija da se ne mogu pojaviti određene komplikacije. Neke žene sa visokom dioptrijom i drugim problemima vezanim za oči će se ipak odlučiti za prirodan porođaj i sve će proći kako treba. Opet, neke žene će se odlučiti za carski rez jer prosto ne žele da rizikuju. Treba imati u vidu činjenicu da carski rez takođe sa sobom donosi mnoge potencijalne komplikacije, s obzirom da je operativan zahvat koji se obavlja pod anestezijom. Svega nekoliko decenija unazad, žene sa visokim dioptrijama su se porađale vaginalno i ni u jednom momentu im nije bilo ukazano od strane tadašnjeg stručnog lica da će porođaj imati bilo kakav uticaj na pogoršanje njihovog vida. 
Svakako da se loše stvari mogu desiti prilikom porođaja, pa čak i ženama koje ne nose naočare, iako je šansa za tako nešto izuzetno niska. Ukoliko ste u nedoumici da li odabrati porođaj prirodnim putem ili carski rez, najbolje je da se konsultujete sa vašim oftalmologom kako biste doneli pravu odluku za vas.
Hronične bolesti
Određene hronične bolesti kao što su dijabetes i hipertenzija (visok krvni prirtisak) mogu uticati na vid, i to najviše na sitne krvne sudove u oku koji su nežni i osetljivi te skloni oštećenju. Ukoliko imate dijabetes ili hipertenziju, vaša trudnoća sama po sebi nosi veći rizik od komplikacija i zahteva posebnu pažnju. Iz razloga što je trudnoća jedno trombofilično stanje, trudnice koje pate od navedenih oboljenja moraju se pridržavati saveta svog lekara što se tiče uzimanja lekova tokom trudnoće, ishrane, fizičkih aktivnosti i sl. 
Foto: Pexels
Većina trudnica koje imaju neko hronično oboljenje će imati sasvim normalan porođaj i zdravu bebu, ali svakako da se njima mora posvetiti dodatna pažnja, naročito ukoliko pored hronične bolesti imaju visok očni pritisak, glaukom, visoku dioptriju ili neka druga oštećenja oka.
Vid nakon porođaja
Najčešće tegobe vezane za vid i oči koje pogađaju mame nakon porođaja su migrene, suvoća oka, crvenilo, naduvenost i zamućen vid. Dobra stvar je što su ove tegobe uglavnom privremene i povlače se u kretkom vremenskom periodu nakon porođaja. Mnoge žene se žale kako im se vid pogoršao nakon porođaja, a ono što se zapravo desilo jeste da se vid, usled bolje prokrvljenosti u trudnoći donekle izoštrio a zatim se vratio u prvobitno stanje nakon rođenja bebe, što je stvorilo iluziju da se vid pogoršao dok je zapravo ostao u istom stanju kakav je i bio pre. Naravno, može se desiti i da se vid prosto pogoršao u tom nekom periodu, nevezano od porođaja i trudnoće.
Foto: Pexels
Danas postoje mnogobrojne operativne procedure poput laserskog skidanja dioptrije koje vam mogu pomoći da se otarasite naočara i sočiva, ukoliko ispunjavate određene kriterijume za njih. Savetujemo vas da povedete računa o vašem zdravlju i zdravlju očiju kako biste usporili, a eventualno i prevenirali dalja oštećenja oka koja dolaze sa godinama starosti. Na tržištu su dostupni i mnogi suplementi i dodaci ishrani koji su specijalno napravljeni tako da usporavaju makularnu degeneraciju (oštećenja oka), mada je uvek bolje izbalansirati ishranu te iz hrane uneti neophodne vitamine i minerale.
Ukoliko ste trudni i imate dioptriju ili neke tegobe s vidom, naš savet je da obavestite vašeg oftalmologa kako bi se mogla uraditi dodatna ispitivanja i kako biste unapred imali vremena da razmislite i da odlučite koja metoda porođaja je optimalan izbor za vas.
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 23.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije