Nažalost, normalno je da dete tog uzrasta čuje takve izraze na ulici, u parku. “Pokupi” ih i u vrtiću, u igri ili svađi s drugom decom, pa je sasvim normalno što želi da ih “isproba” kod kuće. I želi da vidi vašu reakciju.
Pritom, znajte, dete uglavnom ne zna značenje tih reči. Ono samo želi da zna hoćete li se i vi zacrveneti kao teta u vrtiću, hoćete li se nasmejati kao vaš komšija na ulici. Za njega je to jedna vrsta igre.
Pa šta ćete uraditi? Ako su detetove reči nepristojne, nemojte pasti u zamku i burno reagovati. Takva reakcija samo će pojačati želju deteta da koristi upravo te, ružne reči.
Foto: Shutterstock
Postupite ovako:
– Suzdržite se! Ružne reči nisu upućene vama kao osobi, već vas dete samo testira.
– Ignorišite ga! Bez burnih reakcija poput smeha ili besa. Najbolja strategija je da uopšte ne reagujete. Svako ponašanje koje kao roditelj ne podstičete, vremenom će nestati.
– Otkrijte izvore! Ne ružite dete, mirno ga upitajte – šta ti je, vidim da se ljutiš – zašto?
– Odaberite pravi trenutak! Kad se dete smiri, objasnite mu da u vašoj porodici ne želite da čujete ružne reči. Ispitajte ga polako gde je sve to čulo. Iako ne možete kontrolisati sve izvore uticaja u njegovom životu, možete zamoliti svoje prijatelje ili bake i deke da se kontrolišu i obrate pažnju kako se izražavaju u prisustvu mališana.
– Budite uzor! Roditelji često zaborave da deca sve primećuju i da često imaju potrebu da kopiraju drage osobe. Zato, neka se vaša komunikacija odvija bez ružnih reči.
Izvor: Avaz.ba
Komentari (0)