Pod izgovorom sekretara za obrazovanje i dečiju zaštitu Slavka Gak – a da su roditelji i vrtići zloupotrebljavali subvencije, uvedena je po njegovim rečima, kako pišu Novosti, strožija kontrola subvencionisanja privatnih vrtića. Rezultat te kontrole je odluka komisije da se u januaru ne izda ni jedna jedina odbijenica, što znači da su svi roditelji koji su podneli zahtev početkom godine ostali bez mesta u vrtiću za svoje dete.
Našem portalu pristižu brojne kritike od strane ogorčenih roditelja
„Trenutna situacija je takva da niti dete možemo da upišemo u državni vrtić, niti možemo da dobijemo refundaciju za privatni, a pun iznos za privatni je nešto manji od naše jedne plate. Sami smo u Beogradu, niko ne može da nam čuva dete, a nemamo način bilo gde da ga upišemo” – reči su samo jednog od brojnih roditelja koji su nam uputili žalbu.
Dok sa jedne strane država navodno vapi za porastom nataliteta, za već rođenu decu nema ni dovoljno mesta u vrtiću. Grad Beograd je u cilju rešavanja ovog problema doneo odluku 2015. godine da se subvencioniraju privatni vrtići kako bi i deca koja su ostala bez mesta u državnom dobila svoje mesto u privatnim vrtićima.
Na početku Odluke Grada da sufinansira boravak dece u privatnim vrtićima bilo je oko 2.000 dece u oko 40 vrtića. Danas Grad refundira novac za boravak 17.000 dece u 341 objektu privatnih predškolskih ustanova.
Foto: Shutterstock
„Kontrola” na štetu roditelja!
Porast broja korisnika subvencija, Grad vidi u zloupotrebi i hiperprodukciji privatnih vrtića čiji se broj izjednačio sa državnim. Ono što Grad sa druge strane ne vidi jesu roditelji koji su se zbog ovakve iznenadne odluke dospeli u ozbiljan problem.
Na pitanje šta da rade roditelji koji nemaju rešenje za čuvanje deteta, nismo dobili konkretan odgovor.
„Imajući u vidu da je kontrola privatnih vrtića sprovedena krajem prošle godine ukazala na zloupotrebu ove saradnje, izdavanje odbijenica je preuzeo Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu koji će striktno kontrolisati ovaj proces s obzirom na to da je ovo pomoć grada roditeljima kojima je pomoć neophodna” – stoji u saopštenju koje smo dobili od Sekretarijata za obrazovanje i dečiju zaštitu.
U januaru Komisija nije odobrila izdavanje nijedne odbijenice, jer kako kažu, budžet za januar za refundaciju dela troškova boravka u privatnim vrtićima već je raspoređen.
Razmatranja pojedinačnih zahteva nije ni bilo već su sve predškolske ustanove dobile isto obaveštenje od Grada da za nove zahteve nema više sredstava.
Kako saznajemo, sledeće zasedanje komisije je 5. marta kada ce se ponovo razmatrati svi već predati zahtevi i novi februarski zahtevi.
Komentari (0)