Upis budućih prvaka u osnovne škole počeo je u ponedeljak, 2. aprila i trajaće do 31. maja 2018. godine. U prvi razred osnovne škole upisuje se svako dete koje do 1. septembra 2018. godine navršava najmanje šest i po godina, a najviše sedam i po godina.
To znači da se u prvi razred osnovne škole u školskoj 2018/19. godini upisuje generacija dece rođena od 1. marta 2011. godine do 28. februara 2012. godine.U školu mogu da se upišu i deca koja do 1. septembra navršavaju šest godina do šest i po godina, uz obaveznu proveru njihove spremnosti za polazak u školu, kao i deca starija od sedam i po godina, koja – zbog bolesti ili drugih razloga – nisu upisana u prvi razred.
Škola je dužna da upiše svako dete s područja škole, a na zahtev roditelja – u skladu s prostornim i kadrovskim mogućnostima – i dete s područja druge škole.Šta vam je sve potrebno da biste dete upisali u prvi razred osnovne škole?
1. Prikupljanje neophodne dokumentacije Da biste upisali dete u željenu školu, neohodno je da sa sobom imate:
• izvod iz matične knjige rođenih (vadi se u opštini i ne plaća se);
• uverenje o prebivalištu deteta (vadi se u policijskoj upravi i ne plaća se);
• potvrdu o pohađanju pripremnog predškolskog programa (dobija se u vrtiću);
• dokaz o obavljenom lekarskom pregledu i izvršenoj vakcinaciji.
2. Uputi kod pedijatra
Kod izabranog pedijatra treba da dobijete upute za specijalističke preglede i laboratorijske analize, a pregledete morate da zakažete, ili će to uraditi pedijatar.
Foto: Shutterstock
3. Specijalistički pregledi
Da bi dete dobilo lekarsko uverenje mora da bude pregledano kod OTORINOLARINGOLOGA, OFTAMOLOGA, FIZIJATRA, LOGOPEDA I STOMATOLOGA.
Takođe, neophodne su LABORATORIJSKE ANALIZE krvi i urina (krv se vadi iz prsta).
4. Sistematski pregled
Završni deo pregleda je opet kod izabranog pedijatra, a podrazumeva provere vakcinacije deteta. Do upisa u osnovnu školu dete je već trebalo da bude vakcinisano protiv difterije, tetanusa, dečje paralize, malih boginja, zauški i rubeola. Vakcinacija pred polazak u osnovnu školu obuhvata: DT – protiv difterije i tetanusa (druga revakcinacija); OPV – protiv dečje paralize (druga revakcinacija); MMR – revakcinacija protiv malih boginja, zauški i rubeole.
5. Upis i testiranje
Svu prikupljenu dokumentaciju donesite sekretaru škole u koju želite da upišete dete. Tada ćete zakazati termin testiranja kod školskog psihologa i pedagoga koji ispituju:
• emotivnu zrelost deteta – koliko je samostalno, spremno da se odvoji od porodice, da ima obaveze;
• socijalnu zrelost deteta – koliko je spremno „da sedi mirno na času”, da stiče prijatelje i produbljuje poznanstva sa vršnjacima;
• intelektualnu zrelost deteta – da li dete može da stiče nova znanja i na koji način.
Foto: Shutterstock
Izbor škole
Ako želite dete da upišete u neku drugu školu, a ne u onu kojoj teritorijalno pripada, kod sekretara škole popunite molbu za upis deteta u prvi razred, bez obzira na adresu iz prijave prebivališta. Rok da to uradite zvanično je bio do 1. februara, ali je ranija praksa pokazala da su škole i nakon roka primale molbe roditelja. Svakako bi trebalo da se o tome raspitate kod sekretara škole.
O tome da li ima mesta za vaše dete u željenoj školi, bićete obavešteni najkasnije do početka maja. Prioritet pri upisu imaju deca koja teritorijalno pripadaju određenoj obrazovnoj ustanovi. Škola je dužna da upiše svako dete sa njenog područja. A među onim koji joj ne pripadaju prioritet imaju braća i sestre, odnosno oni koji su ranije podneli zahtev.
Za raniji upis mogu da se prijave i deca rođena od 1. marta 2012. do 29. februara 2013. godine, ali odluka o tome da li će dete biti upisano zavisi od procene psihologa škole da li je spremno za pohađanje nastave.
Komentari (0)