Kad odrasla osoba dobije boginje, onda je klinička slika mnogo teža nego kod dece, a i komplikacije su češće. Skoro 90 do 95 odsto ukupne populacije preboli male boginje u detinjstvu i ne može ih više nikada dobiti.
Odrasli ih teže podnose
Kod odraslih osoba su komplikacije znatno teže nego kod dece. Neke od smetnji izazivaju osip na nezgodnom mestu, u oku, grlu ili na glasnim žicama, a pošto dolazi do velikog pada imuniteta, može se javiti pneumonija, gubitak sluha, slepilo, pa čak i zapaljenje mozga koje se može završiti fatalno. Male boginje kod odraslih mogu biti naročito opasne kod obolelih od malignih bolesti i trudnica, naročito u prvim mesecima trudnoće.
Poboljšajte higijenu
Da bi se boginje izlečile, potrebno je mirovanje, kontrola temperature, pojačano održavanje higijene, redovno menjanje veša, odeće i posteljine. Posebno treba voditi računa o higijeni ruku, kako bi se sprečila pojava bakterijske infekcije zbog češanja. Za ublažavanje svraba uglavnom se koristi puder, a ako je neizdrživ, lekar može prepisati i lekove za smirenje.
Teži oblik malih boginja
TOK BOLESTI
I faza: Inkubacija
To je vreme od prvog kontakta do pojave prvih simptoma bolesti. Traje od 10 do 12 dana. Virus ulazi u organizam preko sluzokože. Najviše je zahvaćena koža, ali mogu biti i drugi organi, poput jetre, pluća i mozga. Pred kraj inkubacije virus je ponovo u organima za disanje, zbog čega osoba postaje zarazna za okolinu i pre pojave osipa.
II faza: Traje jedan do dva dana
Pojavljuju se opšti znakovi bolesti: glavobolja, povraćanje, klonulost i povišena temperatura.
III faza: Izbija osip koji traje dva do tri dana
Prve promene se javljaju iza uveta, na licu, glavi, zatim na telu, rukama i nogama.
IV faza
Osip se polako povlači istim redosledom kako se i pojavio, a na koži ostaju blede fleke. Ovaj period traje sedam dana.
Izvor: www.kurir.rs
Komentari (0)