Želeći da od svojih mališana naprave hrabre ljude, mame i tate ih često kale i tamo gde ne treba. Stručnjaci kažu da nije dobro kada detetu postavljate rigidne granice straha, jer ih to može učiniti još plašljivijim. Neke stvari im, ipak, ne treba braniti, kao što su:
- plakanje; roditelji često govore deci, pogotovo dečacima, da je sramota plakati, da suze priliče samo slabićima, da će im se svi smejati… Onda oni počinju da ih kriju ili guše, iako postoje i realni razlozi da se isplaču. Tako umesto suza, često ostanu traume.
Izvor: Pixabay
- osećaj straha; naravno da mališani ne treba da budu plašljivi, pogotovo da imaju strah od odlaska kod doktora, u školu, od učitelja i ocena, ali ako se to i desi, najgore je da im se podsmevate. Umesto toga, pokušajte da razložite njihov strah i pomognete im da ga prevaziđu.
- reći „ne”; kada predložite nešto detetu, a ono kaže da ne sme, nemojte da mu odbrusite da je kukavica, jer to loše deluje na njegovo samopouzdanje. Saslušajte ga, porazgovarajte, uputite ga zašto mislite da može i treba to da uradi, a ne da ga kinjite.
Izvor: www.novosti.rs
Komentari (0)