Samo 5 posto žena rađa na dan termina, a iako se najčešće govori o prevremenom porodu i njegovim rizicima, komplikacije mogu nastati i kod prenesene trudnoće, odnosno ako trudnoća traje duže od 40 nedelja.
Prema ovom istraživanju, trudnice koje prenesu trudnoću puno su osetljivije na bolesti i infekcije. A čak i ako se radi o urednoj trudnoći, ako je prenesena, beba može završiti na neonatologiji.
“Mnoge žene odbijaju indukciju, čak i ako je prošlo više od dve nedelje nakon termina, a lekarima je teško uveriti ih u suprotno. Iako su njihove trudnoće uredne i bez komplikacija, možda ćemo ih nakon ovog istraživanja ipak uveriti da ako odbijaju medicinsku intervenciju, rizikuju potencijalne infekcije, bolesti i druge nepredviđene komplikacije”, rekla je dr. Lorina Hirsch, autorka istraživanja.
Indukovani porođaj ili carski rez?
No uprkos tim opasnostima, neki stručnjaci tvrde da ne trebaju sve trudnice nakon tih 40 nedelja ići na indukovani porođaj.
“Američki kongres opstetričara i ginekologa sugeriše da se porođaj podstakne sa 42 nedelja kako bi se smanjio rizik od komplikacija ili gubitka deteta. Većina lekara najradije to napravi oko 41. nedelje trudnoće”, kaže ginekološkinja dr. Jan Penvose-Yi te objašnjava da je u takvim slučajevima indukovani porođaj često bez uspeha, pa žene nemaju izbora nego ići na carski rez.
Foto: Shuterstock
Prema rečima dr. Penvose-Yi, rizik od komplikacija, koje čak uključuju gubitak deteta, povećava se između 40. i 41. nedelje trudnoće, a može se još više povećati između 41. i 42. nedelje. Ipak, pojašnjava da indukovanje porođaja nije uvek najbolje rešenje.
“Mislim da je ovo definitivno individualno i razlikuje se od trudnice do trudnice. Druga važna stvar je da moramo videti kako izgleda vrat materice; treba li uopše podsticati porod? Ne želimo da se porođaj završava carskim rezom bez pravog razloga”, rekla je dr. Penvose-Yi i dodala da porođaj posle termina može biti opasan i za mamu i bebu te da se većina njenih pacijentkinja složila s indukovanim porođajem u 42. nedelji.
“Nisam pobornik indukovanja porođaja, mislim da ne bismo trebali izazivati porođaj ​​bez razloga, ali bila bih zabrinuta ako trudnoća traje duže od 42 nedelje”.
Ginekologinja dr.sc. Senka Sabolović Rudman rekla je se rizici prolongiranog trajanja trudnoće svode na potencijalnu ugroženost deteta obzirom na popuštanje posteljične funkcije.
Trajanjem trudnoće posteljica se iscrpljuje i smatra se da je punih 42 nedelje maksimalni rok trajanja/rok mogućeg urednog funkcionisanja svake posteljice.
Poznato je da je već nakon 36 navršenih nedelja posteljica smanjene delotvornosti, ali stvarni rizik popuštanje funkcije posteljice je oko 41. do 42. nedelje.
Komentari (0)