Iako je medicina napredovala i svest ljudi je mnogo veća, i dalje postoje grupe koje izbegavaju vakcinaciju, a među njima je najviše roditelja mališana. Podaci pokazuju da se svake godine registruje dva do tri miliona smrtnih ishoda od difterije, tetanusa, velikog kašnja i malih boginja kod nevakcinisanih lica, a najviše kod dece mlađe od pet godina.
“Procenjuje se da svake godine ostane nevakcinisano 18,7 miliona dece u svetu, osnovnim vakcinama prema proširenom programu imunizacije. Imunizacija je doprinela iskorenjivanju velikih boginja i doprinosi iskorenjivanju dečije paralize. Zahvaljujući imunizaciji, globalno je iskorenjen polio tip 2 virusa”, poručuju u Institutu za javno zdravlje Vojvodine i dodaju da je, na primer, pre uvođenja vakcine protiv malih boginja (u primeni skoro 50 godina), godišnje umiralo oko 2,6 miliona osoba svake godine.
Foto: Pixabay
Poslednja veća epidemija malih boginja (morbila) u Srbiji registrovana je 1997. godine, ali i 2007. godine u Vojvodini. Nakon ove epidemije, registruju se i manje 2010/2011. godine, kao i 2014/15. godine.
U Srbiji je trenutno epidemija morbila u Kruševcu.
“Pošto epidemije malih boginja i importovanje divljeg virusa dečije paralize predstavljaju i dalje zajedničke pretnje u oblasti zaraznih bolesti koje se mogu sprečiti imunizacijom za zemlje Evropskog regiona, neophodno je intenzivirati sve aktivnosti predviđene planovima aktivnosti na održavanju statusa zemlje bez dečije paralize i eliminacije malih boginja u Srbiji”, navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Kako kažu, zahvaljujući tome što u Vojvodini tradicionalno postoji dobra praksa vakcinisanja dece, većina bolesti su u pokrajini praktično iskorenjene. Ali, s obzirom na to da je sve više antivakcinalnih poruka i lobija čiji ciljevi su da dopru do što više roditelja, dolazimo do procenta koji odbija da vakciniše decu i time ih izlaže mogućnostima da obole od bolesti koje smo odavno stavili iza nas.
Plan obeležavanja Nedelje imunizacije biće naknadno saopšten. U kojim gradovima u Srbiji je značajno pao procenat vakcinisane dece čitajte u tekstu OVDE.
Diskusija u Novom Sadu
Povodom obeležavanja Nedelje vakcinacije, Dom zdravlja “Novi Sad” u četvrtak, 20. aprila organizuje predavanje i diskusiju. Predavanje će održati specijalista pedijatrije dr Vesna Vuleković, a nakon predavanja planira se diskusija na temu. Zbog ograničenog broja mesta, potrebno je potvrditi dolazak na telefon 064/808-80-95. Predavanje je zakazano za 11 časova u Upravnoj zgradi Doma zdravlja.
Komentari (0)