U NOVOM SADU će se na Prvom srpskom senološkom kongresu, koji se održava 31. marta i 1. aprila, okupiti vrhunski stručnjaci svih specijalnosti koji se bore protiv karcinoma dojke.
Prof. dr Dragana Đilas sa Instituta za onkologiju Vojvodine, presednica Srpskog senološkog društva koje organizuje kongres, objašnjava da je ova vrsta karcinoma globalni zdravstveni problem ne samo zbog toga što bolest ima epidemijske razmere, već i zato što njene posledice pogađaju praktično sve segmente društva.
U Srbiji, prema podacima iz 2012, 26 odsto svih obolelih i 17,5 odsto svih umrlih žena od malignih tumora su sa dijagnozom karcinoma dojke – nagalašava Đilasova. – U Srbiji se godišnje otkrije oko 3.200 novoobolelih, a umre 1.175 žena. Uprvo zato smatramo da je opravdano da se kod nas organizuje ovakav multidisciplinarni kongres na kome će se susresti domaći i strani stručnjaci svih specijalnosti.
Na jednom mestu će se, tako, naći patolozi, hirurzi, radiolozi, medikalni onkolozi, psiholozi, radioterapeuti i mnogi drugi koji se bave ovom dijagnozom.
Naša međusobna saradnja jedan je od najvažnijih faktora u pravilnom lečenju pacijenata, i to je nešto na čemu se danas insistira u svetskim razmerama – tvrdi Đilasova. – Savremena medicina je izrazito napredovala u oblasti tehnoloških dostignuća i dijagnostike, ali i u novim lekovima koji utiču na to da rak dojke bude izlečiva bolest, a to je i naš jedini cilj.
Đilasova takođe navodi da zasad nema načina da se ova opaka bolest spreči i procenjuje se da gotovo svaka osma žena u Vojvodini dobije rak dojke.
Može se, srećom, uticati na to da se bolest uspešno leči i izleči – kaže Đilasova. – Upravo zbog toga Senološko udruženje Srbije okuplja lekare i druge visokokvalifikovane stručnjake posvećene ostvarivanju ciljeva u oblasti medicine koja se bavi bolestima dojke.
STRANI PREDAVAČI
Komentari (0)