Većina dece prolazi kroz razdoblja u kojima oni isprobavaju nova ponašanja i testiraju vaše reakcije i strpljenje. Nagon roditelja je da im kažu “ne” i odmah zaustave takvo ponašanje, bilo zbog toga jer sami misle da je takvo ponašanje nedopustivo ili zato što drugi to misle, i zbog toga ostanu da se crvene u javnosti.
Što više govorite deci da njihovo ponašanje nije u redu, to više oni žele da nastave sa takvim ponašanjem. Uostalom, oni dobiju vašu reakciju i to je ono što zapravo žele.
Da biste promenili neke loše navike treba pročitati ove dobre reakcije na njiih.
Vrištanje
Ako vaše dete voli da vrišti glasno i to vam je grozno, jer ste na javnom mestu, ili zato što vas jednostavno bole uši, naučite svoje dete da vrišti bez zvuka. Zajedno, otvorite usta široko kao da vrištite, ali naučite ga da bude tiho.
Tihi krikovi su zabavni deci, a možete ih raditi zajedno. Ali samo u malim dozama, ni ovo vas neće spasiti nervoze ako deci pređe u naviku da po kući idu otvorenih usta ispuštajući zvuk pokvarenog radijatora.
Udaranje roditelja ili braće i sestara
Ako vaše dete prolazi kroz fazu udaranja, kao što mnoga deca prolaze, možete umesto udaranja predložiti golicanje. Neka vas vaše dete zagolica po bradi, i kada to učini, ispustite glasan smeh.
Deci će ovo biti poput igre, a na taj način ćete preusmeriti njihovu potrebu za udaranjem, samim tim ćete se, umesto kazne, povezati sa detetom. Ili napravite boksersku vreću, ko zna možda se u baš u vašem detetu krije sledeći Muhamed Ali.
Neposlušnost
Ako vaše dete ne obraća pažnju na ono što ste ga pitali ili šta mu govorite, nemojte vikati kako biste pridobili pažnju. Umesto toga, pokušajte reći nešto smešno poput: “Jesu li u tvojim ušima neke loptice?”, i zatim možete proveriti njihove uši, možda i izvesti trik sa izvlačenjem novčića iza uveta. Na taj način ćete ih zabaviti, a sljedeći put će vas možda i poslušati.
Svađa između braće i sestara
Neizbežno je da se braća i sestre međusobno svađaju, ali to ne znači da svaki puta morate strogo reagovati. Recite deci da se ponašaju kao da premotavaju film. Možete imati raspravu o tome koje bi stvari drugačije uradili.
Dopustite im da pokušaju da isprave neke stvari i dajte im mogućnost da naprave drugačiji izbor. Itekako je važno decu naučiti da ljudi greše i da mogu uputiti izvinjenje, kao i da se stvari mogu drugačije uraditi.
Bacanje stvari
Ko ne voli da baca stvari po kući? Bebe i mala deca obožavaju ovo. Oduševljeni su gledanjem kako stvari idu gore-dole i kako lete po sobi.
Problem počinje kada leteće stvari postanu hrana, koja završava svugde po podu ili oštri i teški predmeti koji mogu biti opasni. Zato bi bilo dobro odvojiti vreme u kojem zajedno možete bacati stvari, pod vašim budnim okom.
Izlivi besa
Ako vaše dete pita za nešto i bude odbijeno, vrlo je verovatno da će nakon toga slediti suze, cviljenje i izlivi besa. Pre nego se dogodi tornado emocija, upotrebite rime i smešne besmislene izjave kako biste privukli detetovu pažnju i usmerili je na nešto zabavno.
Ili možete krenuti da se ponašate kao dete što se ponaša, gledaće vas jako čudno i verovatno prestati sa svojim neprimerenim ponašanjem.
Nestrpljivost
Kad god vam se čini da dete postaje nestrpljivo, pevušite. Ako čekate u redu u prodavnici i vaše dete počinje da gunđa, počnite pevati neku pesmicu. Ako hranite bebu i vaše starije dete traži vašu pažnju, započnite pesmu koju poznaje i voli.
Pevanje je umirujuća i zabavna aktivnost i za roditelje i za decu i svima popravlja raspoloženje.
Jutarnja borba
Pripreme za vrtić i školu ujutru mogu biti poprilična borba za većinu roditelja. Ključ za uspešan odlazak iz kuće je u zabavljanju deteta. Pretvorite spremanje za vrtić ili školu u igru, neka to bude trka između braće i sestara ili izazov ko će pre zavezati svoje cipele.
Zastrašujuća serija pitanja “Zašto, zašto, zašto?”
Kada vaše dete dođe u godine kada na sve što kažete pita: “Zašto?”, poželećete da ne znate šta ta reč znači. Možete nastavljati sa odgovorima na svako pitanje, ali gotovo uvek, sledi još jedno “zašto”.
Umesto toga, recite nešto poput: “Pitam se i ja… Da li ti možda znaš?” Pitajte dete šta ono misli i ohrabrite ga da samo dođe do odgovora. Bez obzira na to je li njihov odgovor tačan ili ne, na taj način ćete započeti razgovor.
Izvor: 24sata.hr
Komentari (0)