Ako želite izgubiti na težini morate smanjiti unos ugljenih hidrata, zar ne? A ako ste van forme ovog vikenda, to je zato što ste jeli previše ugljenih hidrata, tačno?
Iako postoji i nešto istine u ovim verovanjima, pogrešno bi bilo misliti da su ugljeni hidrati isključivi krivci. Umesto što krivite jadne ugljene hidrate, vi pročitajte ovih 7 vrlo čestih verovanja koja uopšte nisu tačna, a vezana su za njih.
Vašem telu ugljeni hidrati zapravo nisu potrebni
Iako je, samo u teoriji, moguće preživeti bez ugljenih hidrata to nikako nije dobra ideja. Ugljeni hidrati, koji se razgrađuju na glukozu, glavni su izvor energije za vaš mozak. Ako ograničite količinu glukoze vaše telo tražiće druge izvore energije, najčešće iz samih mišića.
Ugljeni hidrati su ”loša” hrana
Loša hrana je hrana koju naše telo ne podnosi dobro, hrana na koju smo alergični ili hrana koja je pokvarena.
Ugljeni hidrati ne spadaju u te kategorije, stoga će razmišljanje o njima kao o lošoj hrani samo pokvariti ugođaj kada sledeći put budete jeli picu.
Ako smanjite unos ugljenih hidrata izgubićete na težini
Kada ljudi na nekoliko dana iz ishrane izbace ove sastojke, stanu na vagu i vide da se broj na njoj smanjio, većina to smanjenje automatski pripisuje ugljenim hidratima. To može ali i ne mora biti nužno tačno!
Gubitak težine nije zagarantovan izbacivanjem ugljenih hidrata iz ishrane. U ovom slučaju za gubitak kilograma verovatno je zaslužan gubitak vode, a ne masnoća budući da se ugljeni hidrati vezuju za vodu.
Ugljne hidrate je najbolje konzumirati na početku dana
Vaše telo zna šta treba učiniti sa ugljenim hidratima nezavisno koje je doba dana. Jedini razlog zbog kog možete ograničiti unos ovih materija pred kraj dana je ručak koji je već zadovoljio dnevnu potrebu za njima – u tom slučaju za večeru su možda bolja opcija povrće i proteini. Generalizacija odgovora na temu kada je dobro jesti ugljene hidrate je potpuno pogrešna.
Najbolje vreme za unos ugljenih hidrata je nakon vežbanja
Sve zavisi od dužine i intenzitetu vašeg treninga. Ako ste samo hodali ili ste jeli neposredno pre treninga, nema potrebe da se nakon toga tovarite ugljenim hidratima. Ako ste upravo odradili intenzivan trening, a uz to niste jeli nekoliko sati, trebali biste se napuniti ugljenim hidratima i proteinima. Sam ugljeni hidrat neće biti dovoljan u tom slučaju.
Ugljeni hidrati se nalaze samo u testenini, hlebu, pirinču i sličnim proizvodima
Oni se nalaze gotovo u svemu. Može ih biti u mlečnim proizvodima, voću, povrću… Bitno je dobro odabrati koje ugljene hidrate ćemo konzumirati, ali nikako ih ne treba sve otpisati.
Na primer, hrana sa puno vlakana duže će nas držati sitim, stoga jedite povrće a držite se dalje od čokoladnih kolačića!
Ugljeni hidrati i šećeri su različite stvari
Šećer je jedna od vrsta ugljenih hidrata, kao što su to skrob i vlakna. Šećer se ponekad naziva jednostavnim ugljenim hidratom, a nekoliko njih može se spojiti i stvoriti polisaharide koje poznajemo i kao složene ugljene hidrate.
Komentari (0)