U zemljama sa etabliranom transplantacionom medicinom uobičajeno je da se kao najkompleksniji postupak presađivanja organa kod dece, transplantacija jetre po pravilu razvija posle značajnog iskustva i znanja koje su transplantacioni timovi stekli presađujući jetru odraslima. Taj program zahteva odličnu pedijatrijsku hepatologiju, transplant hiruršku grupu, vrsne anestaziologe, intenziviste, radiologe…
Deca iz Srbije za novu jetru čekaju italijanske donore
Izvor: Bebac.com
Transplantaciju jetre u centru u Bergamu, u Italiji, trenutno čeka desetoro dece iz Srbije, od kojih je petoro već u tamošnjoj bolnici. Zahvaljujući dobro organizovanoj saradnji sa ovim centrom, ona bi trebalo da budu na programu čim se pojave odgovarajući donori podudarne krvne grupe. U Bergamu je od 2007. do kraja prošle godine na transplantaciji jetre o trošku zdravstvenog osiguranja bilo 55 mališana iz Srbije.
Transplantacije jetre kod najmlađih pacijenata u Srbiji se ne rade, a stručnjake zabrinjava činjenica da je među decom sve više kandidata. Na predlog profesora dr Vojislava Perišića, regionalno najiskusnijeg pedijatra, gastroenterologa i hepatologa, predsednika hepatološke komisije RFZO, pedijatrijski transplantacioni centar u Bergamu je izabran kao visoko referentna ustanova za slanje dece iz Srbije. Na početku saradnje u Italiju je upućivano najviše do troje dece godišnje, a sada po šest do osam.
Foto: Shuterstock
– Na “donorski deo jetre”, uz stalnu visoko stručnu medicinsku kontrolu i potporu, kao i koordinaciju sa profesorom dr Lorencom D. Antigom, neka deca čekaju u Beogradu, ali sa spremnošću za hitan avionski transfer u Bergamo, ako je to potrebno – govori prof. Perišić. – Osim u izuzetnim situacijama, sva deca kod kojih je bila nepohodna transplantacija dobila su organ u Bergamu. U Srbiji sada imamo više dece sa jetrom donora nego odraslih pacijenata kojima je presađena jetra.
SAMO JEDNOM U SRBIJI
Prvi pacijent iz Srbije, koji je 2007. bio na transplantaciji jetre u Italiji, sada je veliki, zdrav dečak. Kod nas je, zasad, urađena samo jedna transplantacija jetre kod deteta, 2000. godine u Institutu “Dedinje”.
Profesor Perišić kaže da je glavni razlog za transplantaciju jetre kod dece anomalija žučnih vodova novorođenih beba, tj. njihova nerazvijenost ili bolje rečeno njihovo nepostojanje na rođenju. Drugi razlozi su ciroza jetre zbog autoimunog hepatitisa, urođene metaboličke greške…
– Spiskovi su duži za desni režanj koji se presađuje odraslima, nego za levi segment ovog organa, pa najmlađi pacijenti manje čekaju transplantaciju. Svaka jetra donora se dakle deli na dva dela, a pre transplantacije zdravstvene vlasti bogate provincije Lombardije odobravaju presađivanje jetre detetu iz inostranstva. Odobrenje je uvek dobijeno, a u urgentnim slučajevima ono je davano u roku od nekolko sati – kaže prof. Perišić.
Dečja klinika u Tiršovoj nagovestila je da se sprema za program presađivanja jetre. Profesor Perišić navodi da je sa hirurškog stanovišta presađivanje levog lateralnog segmenta jetre deci veoma zahtevna operacija.
– Ako to nije ispunjeno, pedijatrijska transplantacija jetre riskantna je procedura sa neizvesnim ishodom – kaže prof. Perišić.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)