Vaša beba je sigurna i ušuškana unutar materica zahvaljujući amniotičkoj kesi koja je zatvorena. Amniotička kesa je napravljena od sloja membrana koje je priroda predodredila da štite bebu od naleta bakterija i infekcija.
Većini žena amniotička kesa pukne tokom aktivnog porođaja u prvoj ili drugoj fazi. Postoji mali rizik od infekfija pošto beba stiže relativno brzo nakon što vam pukne vodenjak.
Kako onda infekcija može da nastupi kada pukne vodenjak?
U proseku od 8 do 10% slučajeva vodenjak pukne pre početka porođaja. Ovo je poznato i kako prevremeno pucanje vodenjaka. Žene kojima se ovo desi osećaju veći pritisak kada krenu da se porođaju budući da imaju nešto veće šanse da povuku infekciju. Kada vodenjak pukne pred sam porođaj, jeste da li ćete porođaj biti indukovan ili će krenuti prirodno što će u krajnjem slučaju odlučiti lekar.
Šta se dešava nakon što prevremeno pukne vodenjak?
Kada membrane puknu, barijere koje štite od infekcije više nisu “na položaju”, što znači da beba nije zaštićena od potencijalnih infekcija. Ukoliko porođaj ne krene 24 časa nakon prekinutog vodenjaka, lekari obično počinju sa indukcijom ili carskim rezom.
Rizik od infekcija nije visok
Vrlo je važno da znate da je rizik od infekcija za bebu sve 2 % ukoliko čekate da porođaj krene sam, a samo 1% ukoliko porođaj krene indukcijom.
Nekoliko studija potvrđuje da je rizik od infekcije veći ukoliko se čeka da porođaj krene sam, a prethodno je prevremeno pukao vodenjak.
Čekanje ili indukcija?
Pucanje vodenjaka i dugo čekanje da porođaj krene može biti stresno što samo može odložiti početak porođaja. Sa druge strane čekanje i briga za bebino zdravlje su poprilično teški.
U svakom slučaju, važno je da verujete svom lekaru i opustite se što je više moguće uprkos tome što ne postoji ništa teže u tom momentu.
Komentari (0)