Zašto je uopšte potrebno nositi bebu?
Između brojnih saveta u vezi „rukovanja” bebom jedan od najčešćih – ne navikavaj je na ruke! Da li je to dobar savet i da li on uopšte ima smisla? Za mene je odgovor – ne i ne!
Nekad su ljudi verovali da se beba rađa kao tabula rasa, „neispisana tabla” i ne poseduje nikakve osobine karaktera. Sada, znamo da beba još u stomaku čuje i prepoznaje naš glas, oseća i pamti. Kad se beba rodi, ona je već navikla na mamin glas, na toplo i tesno okruženje, na ljuljanje… Za bebu, koja se tek rodila i još ne zna što ju je snašlo, zapravo samo kontakt sa maminim telom znači da ona nije sama, da je mama tu i da je čuva.
Psiholozi smatraju potrebu za maminom bliskošću primarnom, kao potrebu za hranom i snom. Jer znamo da beba plače ukoliko je gladna, umorna, mokra ili – jednostavno želi da je uzmete. Postoje mirnije bebe, koje od prvog dana spavaju u svojim krevecima, postoje bebe koje ne žele ni sekund da spavaju same (kao moj prvi sin) i sve između. Ali svim bebama je potreban fizički kontakt sa mamom – što znači da je bebama potrebno da budu nošene. Koliko? Koliko god im je to potrebno.
Ali nema samo beba prednosti od nošenja. Sećam se kako nisam htela da spustim bebu koja je zaspala, u krevetac, jer – tako lepo miriše! Ali od brojnih prednosti koje pruža nosiljka – za mene je najvrednija bila sloboda. Šetnje u prirodi, kupovina, vožnja gradskim prevozom, penjanje na treći sprat bez lifta… Beba je uvek pored mene, spava ili razgleda svet oko nas. A koliko vremena se uštedi dok istovremeno uspavljuješ bebu i obavljaš kućne poslove? Mislite li da je nemoguće istovremeno dojiti bebu i hraniti starijie dete (ili – konačno! – doručkovati)? Za mamu sa nosiljkom je sve moguće!
Kako je ispravno nositi bebu?
Nosiljke za bebe uopšte nisu neki novi modni trend – postoje već hiljadama godina (a dečija kolica su počela masovno da se koriste tek u 20. veku). I dan danas u mnogim zemljama nosiljke se mnogo češće viđaju na ulicama nego kolica. Nosiljka (da li je napravljena od parčeta tkanine ili kupljena za velike pare od poznatog proizvođača) dozvoljava vam da nosite bebu mnogo duže nego na rukama, upravo zbog toga je bitno da položaj bebe u nosiljci bude fiziološkim – tj da ne stvara pritisak na kičmu i kukove, da se beba oseća sigurno i opušteno.
Pravilan položaj bebe u nosiljci – licem prema mami (ili drugoj osobi, koja je nosi), nosiljka podržava nogice od kolena do kolena – tako da su kolena višlja od guze, položaj nogu podseća na slovo M, a leđa blago iskrivljena i podsećaju na slovo C. Ovakav položaj obezbeđuje ravnomernu podršku nogu i kičme i preporućuje se od strane Međunarodnog Institita Displazije. Upravo, po mišlenju ovog instituta nošenje beba pod uslovom poštovanja M-položaja smanjuje rizik od displazije kukova.
Važno je da beba bude okrenuta prema majci
Vrste nosiljki na tržištu
Na tržištu postoji više vrsta nosiljki, ali ne obezbeđuju sve pravilan (ergonomski) položaj. Dakle, nosiljke koje obezbeđuju pravilan položaj, zovemo ergonomski ispravnim nosiljkama. Ergonomske neispravne nosiljke često imaju usku bazu, tako da jedini oslonac za dete je uski deo nosiljke između prepona, na kojem dete bukvalno visi. Ja ne mogu da zamislim da nekom to može da se učini udobnim, ali na žalost to je praktično jedina vrsta nosiljki (takozvane „kengur-nosiljke”) koje mogu slobodno da se kupe u svakoj prodavnici bebi-opreme.Logično pitanje je – zašto se onda ovakve nosiljke proizvode, i to pod brendovima vrlo renomiranih proizvođača? Odgovor proizvođača bi bio da ne postoje studije koje direktno ukazuju na štetnost ove vrste nosiljki.
Naravno, ko bi dao svoje dete da se nad njim vrši eksperiment koji može da dovede do zdravstvenog problema? A dok postoji potražnja zbog ne informirovanosti, biće i takvih nosiljki na tržištu.
Koje vrste ergonomski ispravnih nosiljki postoje?
Nosiljka sa kopčama, ili meka strukturirana nosiljka, oblikovana nosiljka (engl. SSC – soft structured carrier). Najpopularnija vrsta nosiljki, jer se najlakše montira i moderno izgleda. Nošenje u ovom tipu nosiljki se preporučuje od 4 do 6 meseci, u zavisnosti od veličine i fiziološkog razvoja bebe – beba treba da ima kontrolu gornjeg dela trupa, odnosno kad je stavite na stomak, može da se podigne na rukicama i da okreće glavu levo-desno. Nosiljke ovog tipa se prave od različitih prirodnih materijala, pa čak i od materijala za tkane marame.
Bitno je napomenuti da nosiljka ne sme da bude prevelika za bebu (niti premala), tj beba treba da uvek bude u M-položaju sa kičmom u obliku slova C.
Da li je nosiljka – dodatni trošak ili ipak ušteda?
Svaka mama zna da sve što je potrebno za jednu malu bebu košta jedno malo bogatstvo. Ali nosiljka (osim uštede živaca i vremena) može da vam uštedi i nešto novca. Iz ličnog iskustva – ako ste se odlučili za nošenje bebe, ne morate da kupujete skupa kolica. Ja sam kupila kolica kad je moje prvo dete napunilo mesec dana – i izabrala povoljna kišobran kolica, koja nisam mnogo koristila dok je beba bila mala, a sa drugim detetom nisam koristila uopšte. Pa kako ću da trčim sa bebom u kolicima za dvogodišnjakom? Takođe, sa bebom u nosiljci vam nije potrebno puno odeće u hladno doba godine – beba i vi grejete jedna drugu i uvek ste sigurni da je beba na toplom.
Marija Kovačević, savetnica za nošenje beba, škola nošenja Die Trageschule
Komentari (0)