Deca u Srbiji trebalo bi ravnopravno da uče dva strana jezika – stav je ministra prosvete Mladena Šarčevića. Za takvu promenu morao bi značajno da se promeni đački raspored časova. Sada se prvi jezik uči od prvog, a drugi strani jezik od petog razreda. Ako bi već prvaci učili dva strana jezika, to bi značilo više časova u školi, a za to je potrebna i izmena zakona. Deca već sada imaju više časova nego što je to zakonom propisano.
– Moramo da definišemo radnu nedelju, da precizno utvrdimo šta učenike opterećuje, a šta relaksira – rekao je Šarčević u OŠ “Mihailo Petrović Alas” u Beogradu, gde je prisustvovao početku seminara za profesore francuskog jezika.
Od učenika u Srbiji zahteva se manji nivo znanja na kraju škole nego od njihovih vršnjaka u Francuskoj, Nemačkoj ili Rusiji. Dok se od njihovih vršnjaka u inostranstvu očekuje da iz prvog stranog jezika dostignu B1 nivo, našim đacima dovoljno je da nauče do A2 nivoa. Ovo je pokazala analiza koju je Društvo za strane jezike i književnost radilo prošle godine za potrebe Ministarstva prosvete.
– U Srbiji se prvi strani jezik uči od prvog razreda kao i u Francuskoj i Italiji, dok se u Nemačkoj uči od prvog ili trećeg, a u Rusiji od drugog razreda. Fond časova je najmanji u Srbiji, po dva časa nedeljno – navedeno je u istraživanju. – Drugi strani jezik U Srbiji se uči kao obavezni od petog razreda, kao i u Italiji i Rusiji. U Francuskoj i Nemačkoj uči se od sedmog razreda. Fond časova najmanji je u Srbiji i Rusiji, po dva časa nedeljno. Očekivani nivo u Srbiji je A1+/A2, u Italiji A1, dok u ostalim zemljama nije specifikovan, osim u Francuskoj, gde se za kraj srednjeg obrazovanja očekuje B2 iz prvog ili drugog stranog jezika, po izboru učenika. Polaže se obavezno na velikoj maturi i uključuje usmeno izražavanje.
U svim analiziranim zemljama najviše se kao prvi jezik uči engleski, a tako je i u Srbiji.
Oko 600.000 osnovaca pohađa nastavu engleskog jezika.
Oko 90.000 uči nemački
Oko 80.000 francuski, dok je ruski pao na četvrto mesto sa 62.000 đaka. Zastupljeni su i italijanski sa 8.000 i španski sa 3.000 učenika.
NAJMANjE ČASOVA – U SRBIJI
U višim razredima osnovne škole najmanje su opterećeni učenici u Srbiji – 25 obaveznih i tri izborna časa po 45 minuta nedeljno. U Francuskoj je to 27 časova po 55 minuta u sedmom i 29,5 časova u osmom razredu. U Italiji đaci imaju 30, 36 ili 40 časova nedeljno i to u trajanju od 55 ili 60 minuta. U Nemačkoj reč je o 30 časova po 45 minuta nedeljno, a u Rusiji 32 časa u sedmom i 33 u osmom razredu, istog trajanja kao u Nemačkoj ili Srbiji.
Komentari (0)