Kada govorimo o zdravlju, žene bi svakako veliki akcenat trebalo da stave na zdravlje svoje vagine. Naposletku, zdravlje vagine obuhvata i njen okolni ekosistem. Kanal na početku materice se može čistiti sam, a to je sve zahvaljujući zdravoj kombinaciji dobroćudnih bakterija i delikatnom pH nivou.
Zajedničkim snagama dobar pH nivo i dobroćudne bakterije grade odbrambeni zid od potencijalno loših mikroba koje nastoje da rastu. Ali ovaj dvojac nije uvek jednako jak. Nepravilna higijena može prouzrokovati njihovu nestabilnost, a samim tim i prolazak za razne infekcije. Čak i probiotici mogu narušiti osetljivi balans vaginalne mikroflore.
To je ono što zapravo održavanje higijene vagine znači. Prateći jednostavne zdrave navike možete voditi računa o vagini i izbeći sve infekcije.
Evo kako prateći 9 važnih preporuka možete izbeći vaginalne probleme:
1. Brišite se od napred ka nazad
Brisanjem posle tuširanja ili boravka u wc-u se čini kao uobičajena trivijalnost kojoj vas niko nije učio, ali jednostavno znate da tako treba. Ali, važno je ipak da i to radite na zdrav i siguran način. Počnite da se brišete pokretom od napred ka nazad.
Zašto je to važno?
Kod žena prostor od anusa do vagine je veoma blizu. Pokretima od nazad ka napred povećavate šanse da bakterije iz anusa dođu vagine. Taj slučaj izaziva bakterijsku vaginozu, infekciju koja je karakteristična po mirisu ribe i svrabom. Takođe se može javiti i peckanje, naročito tokom uriniranja.
2. Izbegavajte vaginalne dezodoranse
Uz pomoć tzv. osveživača vagine, vaginalnu mikrofloru izlažete različitim supstancama. Ovaj proizvod nije toliko prisutan na ovdašnjem tržištu, ali je dostupan u SAD-u. Koristi se je jer uklanja loš miris i ostatke menstruacije. Međutim i to može narušiti vaginalnu mikrofloru i obezbediti prolazak infekcijama.
3. Izbegavajte proizvode za vaginalnu higijenu
Od dezodoransa, prekp maramica, sprejeva i sapuna, tržište je prepuno proizvoda za higijenu vaginalnog područja. Činjenica je međutim i da je to tržište vredno više 3 milijarde dolara.
Ali da li nam zaista trebaju?
Većina sapuna je neutralna, dok je prirodni pH vagine više kiselkast. Ali kada perete previše često vaginu sapunom, prirodno stanje se menja. Nastaje prostor za različite mikrobe koji počinju da se razvijaju, uzrokujući bakterijske vaginoze i gljivične infekcije. Pojedine supstance u sapunima i gelovima takođe jednostavno mogu iziritirati vaginu. Najbolji način je da za pranje koristite čistu vodu i sapun bez mirisa.
Na ovu temu se međutim i dalje vodi debata.
Mnogi proizvođači proizvoda za intimnu higijenu tvrde da njihovi proizvodi održavaju kiselkastu sredinu vagine iako za to nemaju nijedan dokaz. Vagina to održava sama od sebe, a ako nije u mogućnosti onda to iskazuje različitim simptoima i neprijatnim mirisima. Tada morate potražiti pomoć lekara.
4. Jedite hranu bogatu probioticima
Izbalansirana ishrana je važna za reproduktivno zdravlje, a probiotici imaju posebnu ulogu. Vaginalni kanal ima prirodan nivo dobrih bakterija koji ga održavaju zdravim. To uključuje laktobacilus bakteriju. Samim tim, jogurt, kefir i kiselo mleko su odličan izbor za održavanje intimnog zdravlja.
5. Održavajte higijenu za vreme menstruacije
Sa pronalaskom uložaka sa većim upijanjem zaboravljamo da je i dalje važno da ih menjamo što ćešće. U suprotnom više dolazi do mogućnosti da se pojavi osip, svrab kao i druge neprijatnosti. Preporuka je da se promeni uložak na svakih 6 sati.
Ista preporuka važi i za tampone. Ostavljanje duže od 8 sati povećava čak i mogućnost od sindroma toksičnog šoka. Ako vam je ovako lakše – promenite uložak 4 do 5 puta dnevno.
6. Neka vaš seks bude bezbedan
Ako imate novog partnera ili pak više njih, važno je da budete zaštićeni. Kondomi i dijafragme će vas zaštiti od svih seksualno prenosivih bolesti.
Možda će vam zvučati neuobičajeno, ali preporuka je da se posle seksa urinira kako bi se zaštitilo vaginalno područje. Na ovaj način ćete se rešiti loših bakterija koje su doprle do bešike. Tuširanjem posle seksa ćete takođe sprečiti da se neželjene bakterija pojave u vašem vaginalnom kanalu posle seksa. Ovako se ne možete zaštititi od seksualno prenosivih bolesti, zbog čega je kondom ipak prva opcija.
7. Redovno posećujte ginekologa
Na znak prvog svraba ili nečeg možda ozbiljnijeg odmah posetite ginekologa. Ako imate konstantan svrab koji traje nedelju dana ili se možda javio neprijatan miris uz peckanje doktora posetite odmah.
Sve žene koje imaju više od 25 godina bi trebalo redovno da rade papa test jer se tako na vreme mogu detektovati eventualno kancerogene ćelije.
8. Probajte Kegelove vežbe
Vaginalni kanal je takođe sastavljen od mišića kao i noge i ruke. Mišići koji se nalaze na dnu vagine i kontrolišu uriniranje se takođe mogu osnažiti i učiniti isto tako da vagina bude jednako fleksibilna. To naročito dobro dođe kada je u pitanju porođaj jer elastičnost vagine olakšava ceo proces.
9. Dajte šansu jogi
Čak joga može doprineti fleksibilnosti vaginalnih mišića. Poza konja može povećati cirkulaciju krvi što tkivo vagine održava zdravim.
Komentari (0)