Kada dete trlja uho ili trese glavom roditelji bi odmah trebali da uzmu u obzir i moguću upaču srednjeg uha, piše portal Informed Health.
Infekcija srednjeg uha česta je kod dojenčadi i dece do tri godine, no u tom dobu deca najčešće ne znaju prepoznati odakle dolazi bol, piše portal.
Upale uha obično počinju prehladom koja može dovesti do nakupljanja tečnosti iza bubne opne. Tečnost sama po sebi ne mora biti problem, ali je idealno mesto zarazmnožavanje bakterija ili virusa koji uzrokuju upalu.
Akutna upala uha može biti vrlo bolna. Prepoznavanje bola kod deteta koje je premalo da bi komuniciralo govorom može biti teško. Međutim, drugi znakovi upale uha mogu biti uočljiviji. Deca s upalom uha takođe mogu imati povišenu temperaturu i biti razdražljiva ili bezvoljna.
To znači da roditelji moraju stalno pratiti razvoj bolesti. Naime, infekcija uha često zaceli sama od sebe u roku od dva do tri dana, bez korišćenja antibiotika. U takvim slučajevima deci se mogu dati lekovi na bazi paracetamola da im se olakšaju bol i temperatura.
Ipak, u nekim slučajevima mogu zahtevati lečenje, a ukoliko infekcija postane hronična, treba posetiti lekara kako bi se sprečio recidiv. Lekar će odlučiti da li je detetu potrebno propisati antibiotike.
Iako upale uha mogu stalno zabrinjavati roditelje i biti bolne za decu, ishod je ohrabrujući. Većina dece prestane imati učestale upale uha do polaska u školu. U dobu od četiri meseca do četiri godine najveća je učestalost upale uha.
Komentari (0)