Ceo svet danas obeležava dan prevremeno rođenih beba.
Iz godine u godinu, situacija se malo promenila kada je u pitanju sprečavanje prevremeno rođenje beba.
Kao glavni rizik za prevremeni porođaj i dalje se navodi pušenje u trudnoći, gojaznost majke i godine majke, zbog čega se prevremeno rađaju najčešće maloletnice.
To je upravo i zadatak obeležavanje današnjeg dana koje predvode nevladine organizacije okupljene oko inicijative „World prematurity day” . One nastoje da pronađu rešenje kako bi prevencijom sprečili komplikacije koje dovode do prevremenog porođaja.
Ovi mali heroji iz porodilišta na svet dođu ranije, ali od svog boravljenja na njemu ne odustaju uprkos rizicima sa kojima se rađaju.
Priča jedne mame: Bilo je strašno, ali se sada lepo završilo
Olga iz Subotice, majka prevremeno rođene devojčice priča za “Bebac” da je njena trudnoća bila kao i kod većine žena uredna i bez većih problema. Međutim, sagovornica je tokom trudnoće imala visoki pritisak, pa je morala da pije metildopu.
– Nisam oticala, a nisam imala preklampsiju niti eklampsiju. Odlično sam podnosila todnosila trudnoću. Na pregledu u 25. i 26. nedelji sam da se otvaram, pa su mi lekari rekli da imam preteći pobačaj. Pila sam Gynipral na četiri sata i mirovala, da bi u 34. nedelji na redovnom pregledu doktorka utvdila da je otvorena ” dva prsta”. Otišla sam u bolnicu i tamo sam morala da održavam trudnoću – priseća se Olga.
Nakon tri dana ležanja u porodilištu pukao joj je vodenjak, a tog momenta je bila tek drugi dan u 35. nedelji. Tog momenta kada joj je pukao vodenjak, znala je da će morati da je porode i svašta joj se motalo kroz glavu.
Sam momenat da joj je pukao vodenjak i da se mora poroditi, svašta joj je prolazilo kroz glavu. Nakon prijema u porođajnu salu, porodila se za dva i po sata, a kako kaže beba je odmah zaplakala, ali su morali da je aspiriraju.
– Bebu su odmah stavili u inkubator na kiseonik. Imala je dve kile i šesto grama i žuticu je dobila. Nije bilo preterano strašno, ali sam se ipak plašila za svoje dete – kaže sagovornica.
Bebica je imala problem sa kukovima, tortikolis, a malo je i motorički kasnila. Oko godinu dana joj je trebalo da stigne vršnjake u razvoju.
Ali upornost roditelja je pobedila – buđenje, štipkanje,vežbanje… Danas njena ćerkica ima osam godina, ide na balet, voli da putuje i mudruje.
Kakva je situacija sa zbrinjavanjem prevremeno rođenih beba u Srbiji?
U većini porodilišta nema dovoljno prostora kako bi majka ostala uz svoju bebu nakon što ju je prevremeno rodila. Tako one nakon što se porode ostaju nekoliko dana u bolnici, a potom dok je dete na nezi, one odlaze kući.
Kada bebe dostignu određenu težinu takođe se puštaju kući, ali se pre toga ne dozvoljava kengur metoda i majke nemaju kontakt sa svojom bebom, kao ni priliku da učeste svoje dojenje kako bi ubrzale napredak deteta.
Prema pisanju medija, država nastoji da u budućnosti obezbedi i dovoljno bolničkih odeljenja kako bi i majke sa nedonoščadima mogle da ostanu uz svoje bebe do njihovog otpuštanja.
Komentari (0)