Da su nam porodilišta u lošem stanju sada je zvanično potvrdilo i istraživanje koje je sproveo naš roditeljski portal u kojem je učestvovalo blizu 10000 žena. Sistemsko zanemarivanje i ne ulaganje u porodilišta, kao i nedovoljno osoblja dovelo je do toga da se žene ne osećaju dostojanstveno na porođaju. Ipak, meme su svojim porodilištima dale vrlo dobru ocenu 3,54.
U porodilište preko veze
Čak 42% žena koje su učestvovale u istraživanju navele su da su imale vezu u porodilištu. Taj podatak govori i o tome da žene traže sigurnost i da im je važno da u porodilištu vide neku poznatu osobu.
S obzirom na to da živimo u zemlji u kojoj se preko veze dolazi do posla, mesta u vrtiću, ili dokumenata preko reda, ne čudi to što se veza traži i za tako važan događaj kao što je porođaj.
Da li se veza plaća?
Od ukupno 9888 ispitanica,
4% je reklo da im je direktno tražen novac za uslugu koja se inače ne naplaćuje. Nasuprot tome, čak
26% je svojom voljom „počastilo” nekog od zaposlenih u porodilištu. Ono što mnogi ne znaju ili ne žele da znaju je činjenica da je i ovo delo, iako je svojevoljno, kršenje zakona i spada u jedan od oblika korupcije. Ni jedan lekar ne bi smeo po zakonu da primi mito od svoje pacijentkinje ni pre niti nakon pružanja usluge.
Da li žene koje plate imaju bolji tretman?
Istraživanje je pokazalo da su, kada je u pitanju porodilišta, jednako zadovoljne/nezadovoljne žene koje su platile i one koje nisu. Nema razlike u zadovoljstvu, ali mame smatraju da se lekari ne ophode jednako prema svima, što verovatno proizilazi iz uverenja da se za bolji tretman mora izdvojiti novac.
Mame koje su učestvovale u istraživanju visokim ocenama su ocenile odnos osoblja u porođajnoj sali, lekare i babice, bez obzira na to da li su dale novac.
Platile ili ne, usluga je ista, ali žene i dalje čašćavaju, a zaposleni se ne libe da poklone prihvate bez obzira što na taj način obe strane čine krivično delo.
Koja su najbolja porodilišta u Srbiji>>
Komentari (0)