Da li će neko tokom života da bude pušač ili ne, ne zavisi od volje te osobe već pre svega od gena, tvrde američki naučnici sa Instituta za lečenje bolesti disajnih puteva u Njujorku, nakon opsežnog 40-godišnjeg istraživanja.
Oni su ustanovili da jedan broj ispitanika poseduje genetske varijacije koje se manifestuju u određenim godinama. Prvi put se ispoljavaju u tinejdžerskom periodu, kada većina osoba i pali prvu cigaretu, a kasnije tokom života uzrokuju izuzetno jaku nikotinsku zavisnost.
– Tinejdžeri kod kojih je ustanovljena genetska predispozicija ka pušenju brzo su prelazili put od probanja cigarete do ulaska u krug zavisnika. Geni čak igraju i presudnu ulogu kod osoba koje pokušavaju da se odviknu od pušenja – istakao je dr Danijel Belski, vođa istraživačkog tima.
Na početku istraživanja pokazalo se da je čak 70 odsto, u to vreme mladih ispitanika, probalo cigaretu. Od ovog procenta, 27 je imalo genetsku varijaciju i oni su u naredne dve decenije bili strastveni pušači i teški zavisnici od nikotina.
Samo pet posto je uspelo da se oslobodi ove nezdrave navike, dok 22 procenta nije moglo da prestane da puši, uprkos jakoj volji i brojnim pokušajima odvikavanja od nikotina.
Komentari (0)