Iako je sva pažnja novopečenih majki usmerena na brigu o novorođenčetu ni u kom slučaju ne treba da zanemarite sebe. Tokom samog poroda vaginalno područje žene je pod velikim stresom i prolazi kroz velike promene te mu je zato posle porođaja potrebna posebna nega. Kod mnogih žena tokom poroda bude izvršena epiziotomija, a to je hirurški rez međice koji se obavlja da bi se porod ubrzao. Epiziotomija se vrši i da međica pri naponu ne ispuca što je mnogo bolnije jer je epiziotomija čist rez koji lakše zaraste.
Pre samog porođaja mnoge trudnice praktikuju perinealnu masažu za koju se veruje da može sprečiti pucanje i smanjiti mogućnost za epiziotomiju.
Povrede vaginalnog područja tokom poroda
Povrede vagine i perineuma tokom samog poroda mogu izazvati otok, masnice ili hematome (nakupljene ugruške krvi ispod kože). Svaki od ovih simptoma može biti uzrok veoma neugodne boli.
Mali hematomi obično nestaju bez ikakve intervencije dok je za one veće neophodna drenaža. Ako je otok zahvatio područje oko uretre takođe postoji mogućnost otežanog mokrenja nakon poroda. U pojedinim slučajevima porodiljama je neophodno staviti katater da bi im se olakšalo mokrenje.
Kad je u pitanju pucanje međice, ako su pucanja mala, nije potrebno ušivanje i rana obično zaraste sama, ali u većini slučajeva ušivanje je neophodno.
Nakon što rez od epiziotomije zaraste, ostane ožiljak i žene koje su imale epiziotomiju treba da budu veoma pažljive da se rana ne bi otvorila.
Nakon poroda, kod žena se pojavljuje iscedak iz vagine pomešan sa krvlju, a s vremenom on postaje u potpunosti proziran.
Nega kod kuće
Nakon poroda, kad dođete kući,veoma je važno da se sa jednakom brigom posvetite sebi baš kao i novorođenčetu.
Veoma je važno da vaginalno područje održavate čistim i pošto će iscedak biti obilniji, u početku često menjajte uloške.
Nakon porođaja nikako ne koristite tampone jer oni mogu izazvati infekciju.
Priuštite sebi tuširanje ili opuštajuće kupke dva puta dnevno, to će vam pomoći pri zacelenju rane i podstaći će rad creva.
Mokrenje nakon poroda može biti veoma bolno, a bolove može olakšati ako se tokom mokrenja poprskate toplom vodom. Nakon mokrenja obrišite vaginalno područje laganim tapkanjem i dobro osušite.
Priuštite sebi i toplo-hladne kupke. Sedite u lavor sa mlakom vodom nekoliko minuta, a zatim u vodu ubacite nekoliko kockica leda. Namačite se 20 minuta.
Nakon 2-3 dana praktikovanja ovakvih kupki poboljšaćete cirkulaciju perineuma.
Nakon poroda kod mnogih porodilja se pojave i neugodni hemoroidi koji se obično pojave još za vreme trudnoće. Ako vam je obavljanje velike nužde veoma bolno i primetite da hemoroidi krvare, raspitajte se kod vašeg lekara koje čepiće možete koristiti.
Nakon porođaja veoma je važno da pijete dosta vode i budete hidrirani jer će to pospešiti rad creva i omekšati stolicu. Ako vam je stolica tvrda i ako se naprežete to može razvući ožiljak od epiziotomije i izazvati bol.
Jastuče na naduvavanje sa rupom na sredini u početku, dok vas rana boli može biti od velike pomoći dok sedite i zato ga obavezno nabavite.
Da biste ublažili bolove možete uzeti i tablete paracetamola ili ibuprofena koje su sigurne za korištenje ukoliko dojite, ali se pre upotrebe za svaki slučaj posavetujte sa lekarom.
Izbegavajte seksualne odnose sve dok u potpunosti ne prestanete osećati bol u perineumu. Neki lekari preporučuju uzdržavanje od najmanje četiri nedelje posle poroda, ali nema pravila. Slušajte sebe i svoje telo.
Kada se javiti lekaru
Ako ste nedavno rodili, lekarsku pomoć potražite ako se pojave neki od sledećih simptoma:
Iscedak iz vagine veoma neugodnog mirisa.
Jako peckanje tokom mokrenja.
Učestalo mokrenje.
Vaginalno krvarenje.
Jaki bolovi u perineumu, međici i donjem abdomenu.
Visoka temperatura, a bez drugih simptoma bolesti.
Ispuštanje gasova ili stolice kroz vaginalni otvor.
Pojava herpesa ili žuljeva.
Ako ste porodilja, hitno se javite u bolnicu ako se pojave neki od sledećih simptoma.
Visoka temperatura.
Povraćanje i mučnina.
Jak bol u abdomenu ili karlici.
Oblino vaginalno krvarenje.
Komentari (0)