Ideja o istovremenom porodiljskom odsustvu i majke i za očeve najnoviji je pokušaj poboljšanja teškog položaja roditelja u Srbiji. Ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović najavila je mogućnost ravnopravnog tretiranja roditelja, gde bi i očevi mogli da dobiju određeni period porodiljskog odsustva.
Tate u Srbiji uglavnom koriste samo nedelju dana “slobodnog” kad se rodi beba
Većina očeva i ne zna da može da iskoristi pravo porodiljskog odsustva, dok su drugi i dalje pod patrijarhatskim stereotipom i mišljenja da je čuvanje bebe isključivo obaveza majke. Treći koriste nedelju dana „slobodnog” za nepredviđene okolnosti koje su i namenjene nažalost istoj kategoriji porođaja i sahrana.
Kada otac u Srbiji može da koristi porodiljsko?
Da bi otac uopšte koristio svoja prava predviđena zakonom koja se tiču porodiljskog odsustva, on pre svega mora da bude u stalnom radnom odnosu ili pak da majka ne može da se stara o detetu ili ga je napustila. Sve to uz sakupljenu obimnu dokumentaciju koja to dokazuje nadležnim organima.
Trenutno, porodiljsko bolovanje žene traje od datuma otvaranja do navršena bebina tri meseca, a zatim se nastavlja bolovanje radi nege deteta. Porodiljsko i bolovanje radi nege deteta zajedno traju 365 dana.
Mame sa Bebca su složne kada je u pitanju potreba za tatama u prvih tri meseca sa bebom.
Milica Pavicević: „Ako pričamo o podeli posla što da ne. Eto predloga da se tatama da 3 meseca koje će iskoristiti u delovima, kada izaberu tokom prve godine života bebe. Ovo će svakako smanjiti i diskriminaciju žena prilikom zapošljavanja, jer neće više biti samo one te koje bi “otišle na bolovanje zbog bebe”.
Jelena Marković: „Tatama treba bolovanje. Ja bih se mnogo bolje osećala da je tata mogao biti stalno uz nas, bar prva tri, četiri meseca.”
A tu su i one koje skromno žele makar mesec dana tate kod kuće.
Tamara Vukicevic Tasi: „Naravno da treba da bude kući bar prvih mesec dana pogotovo ako je majka imala nekih komplikacija pri porođaju.
Sa druge strane, dosta je primera i onih tata koji su odmenili mame.
Marija Igić: „Skoro sam čula da je jedan tata uzeo porodiljsko,jer mama radi na višoj poziciji,ne poznajem ih lično i nisam znala da je to moguće. Bilo bi lepo, prva tri meseca!”
Podela na devet meseci mami i četiri meseca tati, je podela koja najviše odgovara
Alma Zic Marjanović: „To bi bilo fenomenalno. Recimo ako porodiljsko ukupno traje 12 meseci ( što je u Americi nezamislivo), onda roditelji mogu da raspodele to vreme kako žele. Recimo zena da uzme prvih 8 meseci, a muž preostalih 4. Ponekad žena ima višu poziciju od muža i mora da se vrati na posao u roku od 3 meseca. Onda otac može da bude na porodiljskom preostalih 9 meseci. Poenta je da dete moze da ostane sa roditeljima sto je duže moguće, a ne tek se ispililo i već u vrtić. Inače, podržavam vrtiće i vidim ih samo kao beneficiju kod dece.”
A kako to izgleda u drugim državama?
Sličnu ideju je sprovela Švedska koja roditeljima daje ukupno 480 dana odsustva i partneri to najčeće podele među sobom. Najčešće mame uzmu devet meseci porodiljskog, a tate četiri.
Na Islandu dominantni očevi na porodiljskom
Na Islandu u čak 91 odsto slučajeva porodiljsko odustvo uzimaju očevi. U Nemačkoj 70 odsto muškaraca ima želju da aktivno učestvuje u odgoju deteta. Međutim, samo 15 odsto njih koristi pravo na odustvo sa posla zbog prinove u kući. U Španiji su 96 odsto slučajeva porodiljskog odsustva činile žene, naspram samo četiri odsto muškaraca.
U Velikoj Britaniji to čini tek osam odsto muškaraca, govore rezultati nedavnog istraživanja holandskog Univerziteta Utrecht čime je potvrđeno da se žene u EU i dalje u mnogo većem broju odlučuju na uzimanje porodiljskog odsustva nego što to čine muškarci.
Komentari (0)