Postoji bezbroj studija o tome koliko smo ponekad nesvesni karakteristika našeg deteta. Svakom roditelju je njegovo dete najsavršenije i idealnog izgleda.
Zaista je teško uvideti da sa detetom postoji neki problem, ali u svakom slučaju želimo da je naše dete uvek zdravo. Iako se vode time veliki broj roditelja zaluta u svet nezdrave hrane koju ne sklanjaju od svoje dece.
Na kraju se nose sa posledicama dijabetesa, gojaznosti ali pre svega loših navika koje se poslebno oslikavaju u budućnosti.
Loše navike u ishrani imaju duboke korene zbog čega je i poznati kuvar Džejmi Oliver pokrenuo inicijativu da se reguliše količina šećera u hrani namenjenoj mladima uz pomoć akcije “Food revolution”. Povrh toga, njegova prva akcija u toj borbi jeste uvođenje zdrave hrane u školske kuhinje. Neki roditelji se sigurno sećaju emisije sa ovim eksperimentom.
Ako ste pak korak sa uvođenjem zdravih navika ishrane kod svog deteta preskočili, ali ste ipak primetili potrebu za promenom na vreme, imajte u vidu da dijete nisu rešenje. Očekuje vas dosta teži posao, ali navike je ipak moguće promeniti.
Kako da mi dete smrša a da to nije dijeta?
To je u svakom slučaju veliki izazov jer dete ne shvata zbog čega je šargarepa bolja od čokoladice, ali na vama je da mu to objasnite u startu. Počnite sa vašim primerom. Gradnja zdravog života je izazov i za odraslog čoveka a kamoli za dete, pa budite strpljivi.
Slatko kao nagrada za uspeh?
Prema rečima iskusnih mama, da, ovo prolazi. Dete će za slatku nagradu srediti sobu, biti dobar u školi, ali ste ujedno razvili i jednu nezdravu potrebu deteta. Dete će samim tim sreću početi da vezuje za slatko. Ne želite da hranu vežete detetu za emocije, setite se kako odrasli imaju potrebu da jedu kad god su u tužni ili kad im je dosadno. Ne želite takvu naviku i za decu, zar ne?
Umesto toga, neka nagrada bude odlazak u park ili igralište. Neka to bude neka aktivnost i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Dete će biti zdravo i jako, želeće da više da boravi u prirodi te neće biti navučeno na čokoladice.
Rešite se grickalica i užina.
Užine i različite grickalice kao što su čokoladice, čips, keks i slična hrana sa industrijskim mastima i rafinisanim šećerima imaju loš uticaj na razvijanje zdravih navika i direktan su krivac za gojaznost kod dece. Regulišite užine tako što ćete detetu davati sveže voće i seđene sokove.
Osim toga, potrebu za grickalicama ćete rešiti tako što ćete detetu dati raznovrstan kuvani obrok posle kojeg telo neće imati potrebu za još hrane. Time ćete ujedno i navići dete da jede zdravo sa puno voća i povrća. Neka vidi da i vi jedete isto to.
Nemojte zabranjivati hranu
Šta god radili, nemojte biti previše strogi i restriktivni. Time ćete samo dobiti nervozno i prkosno dete koje za inat neće jesti hranu koju mu nudite. Ako vaše dete želi da mu se još sipa, imajte u vidu da se potreba za hranom razlikuje iz dana u dan i da će dete sigurno jesti onoliko koliko mu je potrebno.
Zdrava ishrana je svakako životni stil koji ćete razviti tako što vi prvi počnete da se hranite zdravo. Kuvajte kod kuće, usvajajte navike zdravog života iskreno i polako. Imajte u vidu da će možda biti potrebni meseci, ali detetu je ranom dobu još moguće menjati navike.
Komentari (0)