Pre nego što se beba rodi, prolazi kroz grlić materice, ušće materice i porođajni kanal. Porođaj najčešće počinje otvaranjem i širenjem grlića materice. Ovo se dešava zajedno sa kontrakcijama koje čine tkivo oko grlića materice tanjim i mekšim. U tom trenutku moguće je da je vodenjak već pukao, a to se može dogoditi i kasnije.
Kontrakcije su obično nepravilne u početku i ne još uvek toliko bolne. Vremenom, kontrakcije postaju češće i jače. Grlić materice mota biti 10 centimetara otvoren da bi beba mogla da prođe. Tokom poslednjih par centimetara otvaranja, kontrakcije su najjače. Vremenski dilatacija traje različito od žene do žene, ali zavisi i od poožaja bebe i broju porođaja žene.
Kada je grlić potpuno otvoren, počinju naponi. Tada beba mora da se spusti u porođajni kanal. Kontrakcije za otvaranje sada se pretvaraju u kontrakcije za guranje.
Kada je beba u pravom položaju, najčešće izlazi prvo glava i to tako što je lice dole. Kada prvo ide guza, beba je presavijena. Kada izađe glava, slede ramena. Ako posmatramo najširi deo glave, on je pod pravim uglom u odnosu na ramena. Zbog toga bebu treba zaokreuti za 90 stepenida bi izašla ramena. Lekar ili sestra pripomognu bebi oko ovog okretanja. Jednom kada je beba rođena, sledi drugi deo porođaja. Posteljica još uvek čeka da izađe. Materica se kontrahuje da bi se posteljica odvojila od zida materice. Lekar i babica će zamoliti majku da gurne još jednom i kada posteljica izađe porođaj je završen. Kada se više ne mogu napipati otkucaji srca u pupčanoj vrpci, ona se može preseći.
Ova video animacija pokazuje tačno šta se dešava u telu majke tokom prirodnog porođaja: od prve kontrakcije do porađanja posteljice.
Komentari (0)