Niško porodilište je, za razliku od većine drugih, omogućilo jednu od najtraženijih usluga naših trudnica – da budu uz svog supruga dok na svet donose bebu. No, to nije jedina dobra stvar koja niško porodilište izdvaja od ostalih u Srbiji. U ovom porodilištu svaka trudnica je izolovana od ostalih dešavanja, sama je u prostoriji gde se porađa i to je nešto što majke ističu kao veliku prednost. Obezbeđen im je mir i mogu da se skoncentrišu na pripremni deo porođaja, uravnoteženo disanje i kontrakcije.
Upravnica porodilišta Marija Tasić tvrdi da se svakoj trudnici, a potom i porodilji, posvećuje posebna pažnja, a u prilog tome govori i činjenica da se svako novorođenče stavlja na grudi majci odmah posle rođenja.
– Stručnjaci oduvek ukazuju na to koliko je važno da se bliskost između majke i bebe ostvari odmah po dolasku deteta na ovaj svet. U mnogim porodilištima, međutim, ovo se i dalje ne primenjuje. Kod nas, ipak, ta bliskost ostvaruje se neposredno nakon rođenja deteta, osim naravno u slučajevima carskih rezova – objašnjava za Bebac upravnica Tasić.
Kako kaže, svi zaposleni se trude da se trudnice već po prijemu osete dobrodošlo i prihvaćeno.
– Porođaj je posebno iskustvo i svaka žena pamti ga do kraja života. Zato je svim zaposlenima u porodilištu cilj da majkama to iskustvo ostane u što lepšem sećanju. Obezbedili smo im uslove da mogu da se opuste i uživaju. I prisustvo oca na porođaju je zbog toga omogućeno i to je raduje bračne parove, pogovoto one mlađe. Međutim, da bi budući tata bio podrška u porođajnoj sali, mora da ispuni određene uslove. Moraju da prođu pripremnu školicu za trudnice, moraju da imaju sve uredne briseve pre dolaska. Ono što je još važno, prisustvo oca se ne naplaćuje – objašnjava dr Tasić.
Obilaskom porodilišta i porođajnih sala, uviđamo da je kompletan porođajni blok opremljen modernim instrumentima, kao i operaciona sala. Iako je svetski prosek carskih rezova, od kog ne odstupa ni većina porodilišta u Srbiji, oko 30 odsto od ukupnog broja porođaja, niško porodilište se i po tome razlikuje.
Broj carskih rezova je ispod proseka.
– Tokom prošle, 2015.godine imali smo ukupno 3.182 porođaja, www.bebac.com 15 a od toga je bilo nešto više od 20 odsto porođaja koji su se završili carskim rezom. Carski rez je ozbiljna operacija i naši lekari ga rade isključivo ako ima medicinskih indikacija. Carski rezovi na zahtev nisu mogući – kaže dr Tasić.
Na Baby friendly odeljenju je, u vreme našeg dolaska, bilo najviše mladih majki. U razgovoru sa njima shvatamo da su pogodonosti sa početka teksta ono zbog čega su zaista zadovoljne. Mlada majka Neda Tošić (29), rodila je devojčicu Evu i ne krije zadovoljstvo prijemom u porodilište, porođajem i osobljem.
– Ovo mi je prvi porođaj i bila sam u strahu kako će sve da protekne. Međutim, prijatno sam se iznenadila ljubaznošću osoblja, lepim i smirenim odnosom sestara i lekara prema trudnicama – priča nam ova prvorotka, dok se mazi sa svojom devojčicom. Ipak, sve mame iznele su jednu zamerku: Nedostaje im veće angažovanje osoblja nakon porođaja o tome kako treba dojiti.
– Malo o tome znamo, a nema ko da nas edukuje. Za dojenju smo ipak bile primorane da se same snalazimo, pa još uvek učimo kako pravilno da dojimo – zaključila je mlada mama. Što se tiče epiduralne anestezije, usluge koja je proteklih meseci možda najkontroverznija u porodilištima, ovde je, kako kažu, besplatna od 1. januara 2016. godine. Međutim, priznaju da zbog manjka anesteziologa ne mogu sve trudnice da je prime. Uvek prioritet imaju hitne operacije i ako je dežurni anesteziolog zauzet u vreme porođaja, trudnica neće imati mogućnost da je primi.
Komentari (0)