Čak 99.9 odsto dece mlađe od dve godine unosi više proteina nego što je preporučen dnevni unos, kaže najveća studija koja je nedavno sprovedena na ovu temu. Rezultati istraživanja naučnika Univerzitetskog koledža u Londonu, kao i univerziteta u Oksfordu i Bristolu kažu da prosečno dete jede gotovo tri puta više nego što bi trebalo, objavljuje Dejli mejl.
Sa 21 mesec, dve trećine mališana unose više kalorija nego što je potrebno, a to nosi rizik za kasnije probleme sa visokim pritiskom, bolestima srca i dijabetesom tipa 2. Naučnici upozoravaju da je čak petina dece gojazna pri upisu u Osnovnu školu, a čak trećina izlazi iz Osnovne sa ovim problemom.
Istraživači smatraju da je unos proteina prevelik jer roditelji deci daju previše mleka, jogurta i drugih mlečnih proizvoda. Kako kažu, kada bebe jednom pređu na čvrstu hranu, ne bi trebalo više da piju toliko kravljeg mleka niti formule. Prema njihovim rezultatima, dete staro 21 mesec u Velikoj Britaniji čak četvrtinu kalorija unese putem kravljeg mleka. Nosilac studije Hejli Sijard kaže da je dečja ishrana zaista zabrinjavajuća.
– Prehrambene navike se stiču tokom prve dve godine života i ono što deca jedu u tom periodu ima i značajan uticaj na njihovo zdravlje – objašnjava Sijard.
Studija, objavljena u britaskom Žurnalu o ishrani, bazirana je na podacima uzetim za 2,336 dece. Prosečan dnevni unos kalorija značajno premašuje preporučenih 968 sa 63 odsto dece koja unose više kalorija (prosečno 1035). Sa 40 grama dnevno, unos proteina je skoro tri puta veći od preporučenog (15g) dok je unos vlakana tek osam grama što je polovina preporučene količine.
Komentari (0)