Ovaj drugi februar, kako prognostičari najavljuju, donosi nam pravo proleće. Maksimalna temperatura može da dostigne i 22. stepen. Termometar će odreagovati, ali i naš organizam. Mi smo se na vreme pripremili, pitali smo lekare za savete kako da “preživimo” topli zimski dan.
– Nagle temperaturne razlike veoma opterećuju kardivaskularni sistem. Organizmu treba nekoliko dana da se privikne na njih – kaže za portal “Žena” primarijus doktor Petar Borović.
Ako su krvni sudovi oštećeni, onda je organizmu posebno teško da se adaptira na promene.
– Tempraturni skok će najviše smetati meteropatama, osobama koje boluju od visokog krvnog pritiska ili drugih srčanih bolesti, asmatičarima, kao i onima koji imaju određene psihičke probleme – dodaje mr sci dr Aleksandar Bezar, pomoćnik direktora Doma zdravlja Vračar.
Tako meteropate danas mogu da muče promene raspoloženja, srčane bolesnike problemi sa krvnim pritiskom ili ubrzani rad srca, a asmatičare gušenje i učestaliji napadi. Ključno je, kaže dr Bezar, da se bez straha dočeka i isprati ovaj skok.
A kako ističe lekar Petar Borović, razlike u temperaturi mogu da smetaju i zdravim osobama.
– Organizam je navikao da, kad je hladno napolju, pojačano stvara toplotu. To radi i kad spoljna temperatura poraste, pa zbog toga dolazi do šoka u organizmu jer ne može brzo da se prilagodi vremenu – dodaje Borović.
Taj šok prati neprijatan osećaj toplote, nervoza, razdražljivost.
– To je zapravo začarani krug. Kad smo nervozni, pojačava se taj osećaj toplote, koji ponovo stvara sve veću nervozu – ističe.
KAKO SE PRIPREMITI – VODA I SALATE KAO NAJBOLJE REŠENJE
Na temperaturne razlike ne možemo da utičemo, ali možemo na svoje navike.
Voda za početak dana
– Važno je da danas smanjite unos kofeina, cigareta i alkohola, koji uvek poremete cirkulaciju. A budući da je voda najbolji amortizer organizma, počnite njome dan. Pre doručka uzmite nekoliko gutljaja vode, tako ćete razrediti krvi i pripremiti se za skok temperature – savetuje dr Borović.
Vodu popijte i pre ručka, kao i pre večere. Bitno je samo da se ona u organizma ne unosi u toku obroka ili posle njih. Ukoliko vodom zalijete hranu, dolazi do razređivanja želudačne kiseline, niza neprijatnih pojava, od napetosti u stomaku do dijareje i gubitka tečnosti u organizmu.
– Voda je svakako najbolji izbor, ali umesto nje možete da popijete i limunadu, kao i razređene voćne sokove – preporučuje.
Kad je reč o ishrani, ovog februarskog dana izbegavajte prženu, masnu i slanu hranu.
– Postoje namirnice koje ublažavaju osećaj toplote, to su krastavac, paradajz, i razne salate koje možete da prirpemite u ovo doba godine – ističe naš sagovornik.
Uz pravu hranu poštujte i pauze između obroka koji treba da bude od četiri do pet sati.
– Kuvana pšenica bogata kompleksom vitaminom B može da ublaži nervozu i razdražljivost – izdvaja lekar.
Na to da li će nam 22 stepena prijati ili ne, utiče i oblačenje koje danas treba da bude slojevito. Mogu da pomognu i šetnje. A žurbu, koliko je moguće, izbegnite danas.
Uz ove preporuke vreme neće biti nevreme, već ćemo moći i da uživamo u ovom iznenadnom proleću!
Komentari (0)