Tim Davson je ujutro ostavio svoju ćerku Mili u vrtiću, dobro raspoloženu kao i inače. Dva sata kasnije zvali su ga jer se nije dobro osećala, a uveče se borila za život, nakon što joj je dijagnostifikovan bakterijski meningitis.
Poruka i fotografije koje je ovaj tata iz Engleske objavio na svom Fejsbuk profilu, podeljene su do sada preko 100.000 puta. Cilj mu je bio da pokaže drugim roditeljima kako izgleda osip koji prati meningitis, zbog kojeg je njegova četvorogodišnja ćerka Mili zamalo umrla.
Uz fotografije, u svojoj poruci na Fejsbuku, Tim je opisao brzi napredak bolesti: Neke ljude ove fotografije mogu uznemiriti… Ipak, moramo podići svesnost o ovome:
Bolest se razvija vlo brzo
Ovo je poruka koju je ostavio:
“Pre 24 sata Mili je dijagnostifikovan bakterijski meningitis, odnosno meningokokna sepsa.
U 8.50 ostavio sam je u vrtiću veselu kao inače i punu života.
U 10.30 zvali su iz škole jer se nije osećala dobro.
U 12 smo bili kod doktora koji je prepisao sirup za temperaturu i bolove i odmor.
U 13 je počela povraćati, ali je i dalje pila vodu.
U 16.30 bila je pospana i još je povraćala.
Do 17.30 bila je gotovo nesvesna. U tom trenutku nije bilo osipa.
U 18.15 odveli smo je u Urgentni centar gdj su pri prvom pregledu primećene tačke. Pojavile su se kroz manje od sat vremena.
24 sata kasnije, nalazimo se u Dečjoj bolnici u Mančesteru, na Intenzivnoj nezi. Pre toga smo bili u dve bolnice. Ove fotografije pokazuju specifičan osip, koji se inače ne može često videti. Tačkice podsećaju na malene masnice ili ogrebotine. Srećom, čini se da smo ih mi primetili na vreme i, iako je Mili trenutno na sedativima i aparatu za disanje, njeno stanje je obećavajuće.
Tačkice koje upozoravaju na ozbiljno oboljenje
I dalje držimo palčeve da se potpuno oporavi, bez ikakvih posledica. Molim vas pogledajte fotografije osipa, kako bi ga mogli prepoznati kad ga vidite.
U međuvremenu je Mili ozdravila i izašla iz bolnice, a njeni roditelji, koji su dobili veliku podršku na Fejsbuku, pokrenuli su akciju prikupljanja donacija za Dečju bolnicu u Mančesteru i Fondaciju za istraživanje meningitisa.
Simptomi i lečenje
Rani simptomi meningokokne sepse su: nagli nastup bolesti, povišena temperatura, razdražljivost, glavobolja, povraćanje, a posebnu pažnju treba obratiti na promene na koži, tzv. petehije. Petehije su tačkasta krvarenja u koži nastala kao posledica vaskulitisa (upale krvnih žila) kože. Karakteristično za navedena tačkasta krvarenja jeste da pritiskom staklene površine, npr. čaše, ne blede.
Obično se javljaju na ekstremitetima (potkolenice) i trupu. Posebno je važno naglasiti da je nužno dete prilikom pregleda u ambulanti sasvim, kako bi se isključila mogućnost da se petehije previde. Kasni simptomi su opšte loše stanje, promena stanja svesti, šok, velike površine krvarenja.
Temperatura kao prvi simptom
Ako se primeti nešto od gore navedenih simptoma, potrebno se hitno uputiti lekaru koji će pregledom ustanoviti o čemu je reč i eventualno postaviti sumnju na meningokoknu sepsu. U tom slučaju neophodno je uputiti se u bolnicu, s obzirom na to da meningokokna sepsa brzo napreduje i često ima fatalni ishod.
Pacijenti se obično primaju u jedinicu intenzivnog lečenja nadležne bolnice (JIL) jer je potreban intenzivan nadzor i lečenje. Od lekova se podrazumevaju intravenski antibiotici širokog spektra kako bi se eliminisala infekcija (primjenjuju se u bolnici). Ako se razvije krvarenje ili dođe do poremećaja zgrušavanja, potrebna je transfuzija trombocita ili faktora zgrušavanja. Drugi tretmani podrazumevaju izolaciju pacijenta kroz prvih 24 sata kako bi se sprečila zaraza drugih pacijenata.
Komentari (0)