Jesenji plodovi nezamislivi su bez bundeva i tikvica. Lepota njihova izgleda očarala je i Kolumba koji ih je prvi doneo u Evropu sa svoje ekspedicije na Karibe. Danas je u svetu poznato oko 800 vrsta tikava, a kod nas su, od ukrasnih, najpoznatije obična tikva, bundeva, muskatna tikva, smokvolisna tikva i vrg.
Kao što su sve vrste za jelo i treba ih konzumirati ne samo zbog posebnog ukusa nego i nutritivnih svojstava, tako sve mogu ulepšavati enterijer i eksterijer, stojeći samostalno ili u kombinaciji s drugim plodovima jeseni, suvim lišćem i teglama s cvećem, praveći neodoljive aranžmane, posebne i zbog toga što su ono što nam priroda u izobilju daje.
Za to obično koristimo ukrasne tikvice zbog njihovih zanimljivih, oblih, krivudavih i često nepravilnih oblika, reljefne kore i prekrasnih boja i nijansi, koje često, zavisno od vrste, znaju biti u zanimljivim kombinacijama.
Prava jesenja dekoracija za vaš dom
Pazite na koru
Tikvicama se oduvek u našim krajevima ukrašavala okućnica i unutrašnjost doma, to nipošto nije novotarija koja nam je došla iz Amerike. Poznato je sušenje tikvica, koje često zovu i cug tikvice. Reč je o duguljastim, kruškolikim ukrasnim tikvicama koje se suše i čiste pa, osim za ukras, koriste vekovima za izvlačenje vina ili rakije iz bureta.
Ni tehnika bojenja i ukrašavanja tikvica nije ništa novo – upravo su se cug tikvice, kada bi bile ukras, oslikavale i zbog svoje lepote prodavale često kao suvenir, a mogle su trajati i do 20 godina.
Ako želite tikvice iz vrta sačuvati kao ukras – bilo onaj kratkotrajni (mesec-dva) ili tokom čitave godine, dobro ih je brati tek u septembru ali i to zavisi od vrste. Inženjer šumarstva Mile Drača objašnjava kako je potrebno, da bismo uspešno osušili tikvice i kako bi nam one što duže potrajale, brati ih tek kad su zrele. Dok god možemo noktom skidati kožicu, ne trebam da se beru.
– Morate voditi računa o tome da uberete tikvicu koja je potpuno zrela. Usto, berete je s peteljkom i pazite da se u transportu ne ošteti kora. U suprotnom, to je ulaz za bakterije i viruse koji uzrokuju propadanje i truljenje. Kako bi ih zaštitili od toga, mnogi tikvice zamotavaju u papir – upozorava Drača.
Toplo i suvo mesto
Odmah posle branja možemo tikvicama ukrasiti dom ili ulazna vrata, tada je rok njihova trajanja do dva meseca. Ako nameravamo da ih imamo duže, i do godinu i po dana, potrebno ih je sušiti.
– Stavite ih na toplo, senovito mesto koje ne sme biti izloženo direktnom suncu, kiši ili vlazi. Zavisno od vrste, posle tri nedelje bi trebalo da su suve. To ćete proveriti tresenjem ploda koji proizvodi zvuk zvonjenja – savetuje Drača.
Komentari (0)