U Srbiji, prema procenama, svaki deseti građanin, odnosno njih oko 700.000 boluje od dijabetesa, dok istraživanja pokazuju da u svetu na svakih sedam sekundi jedna osoba premine od ove bolesti, te je rana dijagnostika izuzetno važna, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije.
Dodatno zabrinjava, kako je rečeno, što su procene da svaka druga osoba i ne zna da boluje od dijabetesa.
– U Srbiji polovina radno sposobnog stanovništva, njih 12,4 odsto boluje od dijabetesa, a u svetu je dijagnostikovano čak 387 miliona obolelih – rekao je predstavnik PKS Ješa Erčić na konferenciji “Savremeno lečenje šećerne bolesti – potrebe, troškovi i perspektive”.
Naglašavajući ozbiljnost situacije, Erčić je naveo da se u narednih 20 godina očekuje da će broj obolelih u svetu narasti na 600 miliona, a da se za lečenje te bolesti u svetu troši 465 milijardi dolara.
– Ulaganje u zdravlje ne bi trebalo shvatati kao trošak, već kao investiciju. Manja stopa smrtnosti će pomoći društvu – rekao je Erčić.
Član upravnog odbora Međunarodne dijabetes federacije – region Evropa Mominat Monarova rekla je da na svetu živi 387 osoba sa dijabetesom, a za manje od 25 godina, procenjuje se da će taj broj da dostigne 591 milion.
– U prošloj godini, na svakih sedam sekundi, jedna osoba u svetu je umrla od dijabetesa. Ova bolest ubija više nego kancer dojke i prostate zajedno -upozorila je Monarova.
Procene su da će broj obolelih sve više da rastePomoćnik ministra zdravlja Predrag Sazdanović istakao je da postoji napor da se unapredi rano dijagnostifikovanje ove hronične bolesti, koju je nazvao “tihi ubica”, a za to je potrebna između ostalog i bolja organizovanost službe ali i međunarodna saradnja.
Predsednik Republičke stručne komisije za prevenciju i lečenje šećerne bolesti Nebojša Lalić naglasio je da su među najvećim uzročnicima smrtnosti kancer, kardiovaskularne bolesti, dijabetes…
On je naglasio da bi porast obolelih od dijabetesa u Srbiji mogao da bude značajan.
– Ne možemo da sprečimo rast obolelih ni u svetu ni u Srbiji, ali možemo da se borimo da sporije raste – rekao je Lalić.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo zdravlja i Republička stručna komisija dali su osnovu za poboljšanje situacije u ovoj oblasti obnavljanjem savetovališta za dijabetes na nivou domova zdravlja u novembru 2014.
– Unapređenje savetovališnog rada i povećanje dostupnosti savremenih dijagnostičkih i terapijskih opcija su dalji koraci sa ciljem smanjenja rizika od komplikacija i troškova ove hronične nezarazne bolesti – rekao je Lalić.
Komentari (0)