Oko 56 miliona abortusa obavi se godišnje u svetu. Broj abortusa se znatno smanjio poslednjih godina u razvijenim zemljama, dok je broj namernih prekida trudnoće u zemljama u razvoju ostao na otprilike istom nivou, navodi se u novoj studiji. Smanjenje broja abortusa u razvijenim zemljama može se pre svega pripisati smanjivanju tog broja u zemljama istočne Evrope, kaže se u studiji koja je objavljena u britanskom medicinskom časopisu The Lancet.
Između 1990. i 2014. stopa namernih prekida trudnoće u razvijenim zemljama smanjila se sa 46 na 27 na 1000 žena starosti od 15 do 44 godine zahvaljujući lakšem pristupu kontracepcijskim sredstvima. Najveće smanjenje zabeleženo je u istočnoj Evropi, broj se smanjio s 88 na 42. U srednjoj Evropi broj abortusa smanjio se s 39 na 26 na hiljadu žena, u severnoj Evropi s 22 na 18 dok je tokom istog perioda broj abortusa na hiljadu žena u severnoj Americi smanjen s 25 na 17.
U zemljama u razvoju, gde kontracepcijska sredstva nisu tako dostupna, stopa abortusa ostala je na otprilike istom nivou kao i u ranijem periodu. Gilda Sedg s Instituta Gutmaher u Njujorku, koja je koordinirala studiju, rekla je da se više od ”80 odsto neželjenih trudnoća dogodi kod žena koje nemaju pristup modernim metodama kontracepcije, a dobar deo tih trudnoća završi abortusom”.
Stručnjaci kažu da je između 2010. i 2014. najviša stopa pobačaja zabeležena u Latinskoj Americi, gde se 32 posto trudnoća završilo namernim prekidom. U tom području više zemalja ima vrlo restriktivne zakone o pobačaju. Kao što pokazuje slučaj tih zemalja, zakoni ne smanjuju broj namernih prekida trudnoće, već navode žene da odlaze kod nestručnih osoba na opasne zahvate.
”Abortusi se neće sprečiti tako što će se žene kažnjavati i što će im se suditi. To će ih samo okrenuti prema ilegalnim službama ili metodama”, kaže Dajana Grin Foster sa Univerziteta u Kaliforniji.
Komentari (0)